معرفی محصول

پرتال سازمانی

پرتال سازمانی راهبران

به امکانات موجود فکر نکنید به آنچه می خواهید بیاندیشید

مشخصات اجمالی پرتال سازمانی راهبران

پرتال سازمانی / شرکتی ( EIP, Business Portal, Corporate Portal ) : بستر و چارچوبی برای تجمیع و یکپارچه سازی اطلاعات، افراد و فرآیندها در محدوده یک سازمان یا شرکت.
نرم افزار پرتال سازمانی با مهیا کردن ساز و کاری امن به کاربران این امکان را می دهد که با استفاده از یک درگاه ورودی ثابت استفاده از شناسه کاربری و کلمه عبور منحصر به فرد به مجموعه اطلاعات، سرویس های مورد نظر و ابزارهای سفارشی سازی دسترسی پیدا کنند. نکته حائز اهمیت در این نرم افزارها ساختار ماژولار و توسعه پذیر آنهاست که قابلیت افزودن پورتلت یا ماژول را به نرم افزار مهیا کرده و هر مجموعه متناسب با نیاز خود می تواند از ترکیب ماژول های خاص استفاده کند.
در تعریفی دیگر پرتال سازمانی یکپارچه اطلاعاتی مجرای ارتباطی کارکنان یک شرکت یا سازمان، شرکای تجاری، مشتریان یا عموم کاربران است به شکلی که بر اساس سطح دسترسی و نوع کاربری پرتال اطلاعات و خدمات منحصر به فردی در اختیار ایشان قرار دهد.

ماژول : بسته های مستقل نرم افزاری که برای نصب روی پرتال طراحی شده اند که هر کدام می توانند کاربری یا سرویس جدیدی به پرتال سازمانی اضافه کنند. این ماژول ها به تنهایی و بدون وجود پرتال کاربردی ندارند به علاوه در برخی موارد مجموعه دو یا چند ماژول خاص می تواند طیف وسیعی از کاربری ها را به پرتال بیفزاید. به عنوان مثال ماژول مدیریت پروژه آنلاین که امکان تعریف تعداد نامحدودی پروژه، تیم های اجرا، مراحل و فازهای اجرا، فعالیت های هر فاز و ... را به پرتال افزوده و با استفاده از آن محدودیت جغرافیایی برای اجرای پروژه ها از بین رفته و مدیریت و پیگیری فازهای اجرای پروژه به سهولت از طریق پرتال امکان پذیر خواهد بود.

اجزای پرتال شرکتی :

در یک مدل عملیاتی اجزای یک پرتال تجاری شامل عناصر زیر است :
  • دسترسی / جستجو (Access/Search)
  • گروه بندی (Categorization)
  • همکاری (Collaboration)
  • شخصی سازی (Personalization)
  • تخصصی سازی و ایجاد پروفایل (Expertise and profiling)
  • یکپارچه سازی نرم افزارها (Application integration)
  • امنیت (Security)

دسترسی / جستجو ( Access/Search ) :

این ویژگی باعث می شود که اشخاص صرفاً به اطلاعات مورد نظر خود در زمینه خاص مربوط به خود دسترسی داشته و بتوانند به جستجوی آنها بپردازند. به عنوان مثال ماحد منابع انسانی نیازی به اطلاعات تخصصی واحد بازرگانی ندارد لذا این اطلاعات در اختیار ایشان قرار نمی گیرد.

گروه بندی ( Categorization ) :

کلیه اطلاعات بر اساس فاکتورهای مشخص و زمینه های اطلاعاتی دسته بندی شده لذا کاربر با انتخاب و گروه مورد نظر به سرعت به اطلاعات مطلوب خود دسترسی پیدا می کند.

همکاری ( Collaboration ) :

این ویژگی محدودیت جغرافیایی بین کاربران را از بین برده و ایشان در هر نقطه می توانند با یکدیگر و از طریق پرتال به همکاری بپردازند.

شخصی سازی (Personalization ) :

اطلاعات گردآوری شده در پرتال بر اساس نقش، اولویت و رفتار کاربر به صورت سفارشی در اختیار ایشان قرار می گیرد.

تخصصی سازی و ایجاد پروفایل (Expertise and profiling ) :

این ویژگی که در ارتباط مستقیم با ویژگی همکاری در پرتال است موجب ایجاد یک نوع همکاری مؤثر بر اساس تخصص افراد می شود. کاربران پرتال دارای پروفایل شخصی هستند که مبنای حضورشان در پروژه هایی است که منطبق با تخصص ایشان است . فرض کنید کاربری برای اجرای یک فعالیت نیاز به تخصص خاصی دارد لذا با بررسی پروفایل سایر کاربران، افراد مناسب را دعوت به همکاری در اجرای فعالیت می نماید.

یکپارچه سازی نرم افزارها (Application integration ) :

این ویژگی به کاربران اجازه می دهد که اطلاعات مرتبط با نرم افزارهای مختلف را بر اساس سطح دسترسی با سایرین به اشتراک گذاشته و از نرم افزارهای مبتنی بر وب از طریق پرتال استفاده کنند.

امنیت (Security ) :

در سال جاری (1397) شرکت راهبران فن آوری پاسارگاد با همکاری مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک کشور موفق به کسب گواهینامه بلوغ امنیتی برای پرتال راهبران شده است. در حال حاضر تنها پرتال سازمانی راهبران دارای این ویژگی منحصر به فرد بوده و تمامی نسخه های سازمانی این شرکت با هولوگرام امنیتی مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک ارائه می گردد.
امنیت مهمترین پارامتر کلیدی یک پرتال یکپارچه اطلاعاتی است که باعث می شود اطلاعات سازمان یا شرکت بر اساس طبقه بندی امنیتی در اختیار کاربرانی قرار گیرد که بر اساس ساختار سازمانی حق دسترسی به آنها را دارند.
بر اساس همین الگو شرکت راهبران فناوری پاسارگاد (سهامی خاص) اقدام به توسعه پرتال یکپارچه اطلاعاتی مبتنی بر نرم افزار DotNetNuke نموده است و از تجمیع ابزارهای منحصر به فرد و متناسب سازی آنها بستر قدرتمندی برای پیاده سازی یک ساختار جامع اطلاعاتی تحت وب نموده است.
در این پرتال علاوه بر تعاریف و مختصاتی که در بالا به عنوان چارچوب عملیاتی مطرح شد، مواردی نظیر سلیقه کاربران ایرانی در ساختار واسط گرافیکی، محیط مدیریتی کاربرپسند و مهمتر از همه استفاده از تکنولوژی برنامه نویسی .NET که امکان توسعه و متناسب سازی پرتال را برای برازش به نیازهای سازمانی کاملاً میسر می سازد.
در واقع این نرم افزار یک بستر برنامه نویسی تحت وب بر مبنای تکنولوژی برنامه نویسی مایکروسافت می باشد و از این نظر مفهومی جامع تر از پرتال دارد. اطلاق عبارت پرتال به این نرم افزار به دلیل وجود طیف وسیعی از ماژول هایی است که برای آن تولید و توسعه داده شده است و امکاناتی که کلیه ویژگی های یک پرتال را داشته و به عنوان زیر سیستم های این نرم افزار ارائه شده است.
بنا بر همین تنوع ابزارها و بستر توسعه ای که اشاره شد، نرم افزار به صورت کامل نیازهای یک سازمان یا شرکت را برای داشتن یک پرتال جامع اطلاعاتی پوشش می دهد. به علاوه راه برای سفارشی سازی نرم افزار و ایجاد ساختار جدیدی از ابزارها متناسب با نیاز و سلیقه صاحبان پرتال وجود دارد.
شرکت راهبران فناوری پاسارگاد ( سهامی خاص ) بر اساس فهرست مشخصی از ماژول ها و زیر سیستم ها و همینطور طیف معین خدمات خود که بر محور تجربه و سابقه اجرای پروژه های مختلف و شناخت نیازهای مجموعه های طرف قرارداد شکل گرفته است اقدام به تدوین سه بسته پیشنهادی نموده است که مختصات آنها در بخش "معرفی بسته ها" ارائه گردیده است.
لازم به ذکر است متناسب سازی، توسعه و ارتقای این بسته ها بدون هرگونه محدودیت امکان پذیر بوده و مختصات تدوین شده صرفاً جهت تسهیل فرآیند تصمیم گیری کارفرمایان تنظیم گردیده است.
بالا