Irandnn

تاریخ: 06 تیر 1397

انقلاب در حوزه آموزش سازمانی : 6 مزیت عمده یادگیری خُرد

وقتی در مورد آموزش سازمانی بحث می شود و زمانی که به روزترین رویکردها مد نظر قرار می گیرد چیزی جز کوچک سازی مراحل یادگیری به ذهن خطور نمی کند. ایده هوشمندانه ای که در دنیار به نام یادگیری خرد یا Micro Learning شناخته می شود. در این متن خلاصه سعی می کنیم به معرفی یادگیری خرد پرداخته و چگونگی تأثیر این نوع از یادگیری در افزایش بازدهی و سود مجموعه ها را بررسی کنیم. امروز مسئله فراگیران مدرن را باید با رویکرد مدرن پاسخ داد.

مزایای عمده یادگیری خرد

یادگیری خُرد یا Micro Learning چیست؟

یادگیری خرد در سال 2018 به عنوان یکی از 10 موضوع برتر و روز در حوزه منابع انسانی و آموزش محسوب می شود. یادگیری خرد یک ساختار متمرکز و کوتاه شده برای رسیدن به یک هدف آموزشی مشخص است. باید توجه داشت که در این ساختار تعیین اهداف آموزشی و شکستن آنها به اهداف کوچکی که بتوان به سرعت به آنها رسید بسیار اهمیت دارد. در این ساختار از محتوای چندرسانه ای برای آموزش استفاده می شود نظیر فایل های پرزنتیشن پاورپوینت که همراه با صدای ارائه کننده و توضیحات وی است، وبینارهای کوتاه یا مینی وبینار و کلیپ های کوتاه فیلم یا انیمیشن. این ساختار اولاً فراگیرمحور بوده و ثانیاً روی به موقع بودن یادگیری حساسیت زیادی دارد. در واقع فراگیر باید در زمانی که به آموزش خاصی نیاز دارد بتواند به آن دسترسی یابد. اصولاً فراگیر در این نوع یادگیری از موبایل، تبلت، لپ تاپ و پی سی استفاده می کند. در یادگیری خرد دسترسی به آموزش آسان است، گذراندن آن به سرعت صورت می گیرد و معمولاً کاربر می تواند در یک روز کاری معمولی با صرف زمان کوتاهی به هدف آموزشی مورد نظر دست یابد. در اکثر موارد هر هدف آموزشی خرد با یک بسته 3 تا 5 دقیقه ای ارائه می شود. اگرچه ساختار یادگیری ساختاری غیر رسمی بوده و با آموزش آکادمیک بسیار متفاوت است اما به شدت مؤثر بوده و بازدهی بسیار بالایی دارد.

 

ابعاد خُرد، قیمت خُرد

اگر بخواهیم موفقیت یادگیری خرد را در قالب اعداد و محاسبات و بر اساس حساب سود و زیان ارزیابی کنیم لازم است فاکتورهای زیر را در نظر بگیریم تا سودآوری یادگیری خرد را بهتر درک کنیم:

  • بسته های کوچک آموزشی ( Bite Sized ) با سرعت و هزینه بسیار کمتری تولید می شود که قابل مقایسه با دوره های رسمی نیست. به مدد ساختار ماژولار این نوع آموزش ( منظور از ساختار ماژولار، شکستن بسته آموزشی به قطعاتی است که هر قطعه مفهوم خاصی را رسانده و از کنار هم قرار گرفتن این قطعات یک بسته آموزشی کامل با هدف مشخص ایجاد می شود ) فراگیر به سادگی هرچه بیشتر و با صرف زمان بسیار کمتر دوره های آموزشی را سپری می کند.
  • هزینه ای که شما صرف منابع آموزشی می کنید ناگهان و به شدت کاهش می یابد. هزینه های مربوط به مربی و مدرس، موقعیت فیزیکی و کلاس، تجهیزات و هزینه های جانبی دیگر کلاً از بین می رود.
  • به روز رسانی و توسعه محتوای دیجیتالی که قالب خرد و ماژولار دارد بسیار ساده تر، کم هزینه تر و با صرف کمترین منابع صورت می گیرد. حال فرض کنید قرار بود یک کتاب یا مستند چاپی یا دیجیتال کامل را به روز کنید. در این صورت مجبور هستید صرف منابع زیادی انجام دهید و اصولاً خود این به روز رسانی یک پروژه خواهد شد.

اگرچه یادگیری خرد در حال حاضر مفهوم جدیدی تلقی نمی شود اما برای سازمان ها و آموزش نیروی انسانی یک رویکرد بسیار مهم و جدی محسوب می شود. شکستن اهداف آموزشی و طراحی قطعات آموزشی نیز موضوع خیلی جدیدی نیست اما اغلب سازمان ها آموزش های خود را برای ایجاد اثربخشی بیشتر و کاهش هزینه ها به سمت یادگیری خرد برده اند.

در ادامه به 6 مزیت عمده یادگیری خرد می پردازیم

بهترین راه حل آموزش سازمانی

1- زمان بسیار کمتری صرف یادگیری می شود

هر جلسه یا بسته یادگیری خرد زمان بسیار کمی را از فراگیر می گیرد. همه چیز هم از همان نام خُرد نشأت می گیرد که ایده اصلی این نوع یادگیری است. در شرایطی که یک کارگاه آموزشی در روز حدود 6 ساعت از فراگیر زمان می گیرد، یک بسته آموزش خرد حداکثر 5 دقیقه طول می کشد. خوب زمان که کوتاه شده است و هزینه تولید محتوای آموزشی هم که بسیار کم است. در مقایسه با آموزش الکترونیک سنتی این زمان و هزینه قابل مقایسه نیست و این یک گام مهم در کاهش هزینه ها و افزایش کارایی و در نهایت بازده و سود سازمان ها و شرکت هاست.

2- هزینه های ایاب و ذهاب تعطیل

فرض کنید سازمان یا شرکتی قصد دارد نیروهای فروش یا نمایندگی های خود را برای آموزش مشخصی گرد هم آورد. می دانید و می دانیم به لحاظ لجستیک این یک کابوس است. پس چرا این هزینه هنگفت؟

یادگیری خرد به معنای واقعی آموزش ها را در دسترس قرار داده و همیشه می تواند از طریق موبایل، تبلت، لپ تاپ یا پی سی در محل کار و ضمن کار باشد.

3- هزینه بسیار کم تولید محتوای یادگیری خرد

زمان تولید بسته های آموزشی در این ساختار بسیار کم است. به همین نسبت هزینه تولید هم کاهش بسیار زیادی دارد. یادگیری خرد یک راه حل بسیار کارآمد برای سازمانهایی است که می خواهند دوره های کاربردی و مؤثر را با روشی بهینه و مقرون به صرفه اجرا کنند.

ماژول های Bite Size یادگیری خرد به دلیل دارا بودن تکه های آموزشی منفک و در عین حال یکپارچه این مزیت را ایجاد می کنند که متناسب با نوع آموزش مورد نیاز، ماژول های مربوطه با زمان و هزینه کم تولید شود و به جریان آموزش اضافه گردد. ولی در یک آموزش الکترونیک متداول که دوره های چند ساعته دارد نمی توان به این روش عمل کرد.

4- محتوای آموزشی خود را همیشه تازه و به روز نگه دارید اما هزینه بسیار کمی صرف کنید.

در ساختار یادگیری خرد همیشه و در هر لحظه شما می توانید ماژول های محتوایی را تغییر دهید، اصلاح کنید، به روز کنید و یا جهت آن را تغییر دهید تا همیشه آموزش های شما بیشترین همخوانی را با نیازهای آموزشی سازمان شما را داشته باشد. این چابکی و سرعت تطابق در کنار هزینه بسیار پایین، ویژگی طلایی یادگیری خرد است که منجر به سودآوری و کارایی بیشتر می شود.

5- یادگیری خرد، منحنی ابینگهاوس (The Ebbinghaus Curve ) را شکست می دهد.

همانطور که می دانید منحنی ابینگهاوس به فرآیند فراموشی مطالب از ذهن انسان اشاره دارد و تشریح می کند چطور تکرار و مرور مطالب باعث جلوگیری از فراموشی مطالب می شود. در روش یادگیری خرد، هر ماژول با فاصله زمانی مشخص که توسط خود فراگیر تنظیم می شود، تکرار شده و باعث افزایش ماندگاری موضوع در ذهن وی می شود. رفته رفته یک مسیر آموزشی سفارشی سازی شده توسط فراگیر و بر اساس قطعات آموزشی که حداکثر کارایی را داشته باشد شکل می گیرد. نتیجه این وضعیت افزایش کارایی و اثربخشی است.

6- یادگیری خرد پاسخ نیاز فراگیران مدرن امروزی است.

کوچک سازی محتوای آموزشی در یادگیری خرد

امروز با نیازهای آموزشی متعددی که افراد در حوزه های علمی، فنی و مهارتی دارند و حجم آموزش هایی که با آنها روبرو هستند معضلات بسیاری را برای ایشان ایجاد می کند. غرق شدن در مفاهیم پیچیده، سرعت کم یادگیری و پریشانی و سر در گمی عوارض این فضای پیچیده است.

خوب برای فراگیری که با تکنولوژی اجین شده و از آن درک نسبی دارد و در عین حال دچار کمبود وقت است چه چیزی می تواند راهگشا تر از یادگیری خرد باشد که در هر زمان و مکانی و با هر ابزار الکترونیک در دسترس بوده و بتواند یادگیری مستمر داشته باشد.

 

افزایش سودآوری یک مأموریت اجتناب ناپذیر

دیدیم که یادگیری خرد سرعت بیشتر تولید و توسعه محتوای آموزشی را در کنار صرف هزینه کمتر برای ما به ارمغان می آورد. به علاوه زمان کمتری را از پرسنل صرف می کند و می تواند در بازه های زمانی کوتاه بین کاری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ماندگاری یادگیری در ذهن فراگیر بیشتر شده و ایشان را بیشتر درگیر آموزش می کند.

حال پس از اشاره به همه این موارد و در شرایطی که شما صرفه جویی زیادی در برگزاری آموزش های تکمیلی، بازآموزی و هزینه های ناشی از کاهش کارایی و از دست دادن مزایای رقابتی داشته اید می توانید قدم های بزرگی را در افزایش سودآوری سازمان خود بردارید. اما آیا به همین راحتی است؟ یعنی آموزش های 5 دقیقه ای تولید کنیم و سودآوری را افزایش دهیم. قطعاً این طور نیست. تنها وقتی که این ساختار یادگیری به عنوان استراتژی اصلی آموزش سازمانی شما قرار گیرد و به طور مستمر بهینه سازی و توسعه یابد، می تواند راهکاری مهم برای افزایش سودآوری شود.

به خاطر داشته باشید این فقط یک راه حل خوب نیست که باید به آن فکر کرد. اینکه چه موقع یک تصمیم درست بگیرید مهم است. یادگیری خرد راه حلی نیست که همیشه روی میز باشد و قطعاً سایر سازمان ها و شرکت ها به خصوص رقبا زودتر به اجرای آن خواهند پرداخت.

 

پی نوشت:  شرکت راهبران فن آوری پاسارگاد(سهامی خاص) در حوزه آموزش الکترونیک محصول کارآمدی را در قالب LMS با مختصات بومی طراحی و تولید کرده است که می توانید از طریق این لینک با این محصول آشنا شوید. این محصول به زودی در قالب سرویس و در بستر Cloud نیز ارائه خواهد شد. در ضمن از این پس در حوزه آموزش الکترونیک سلسله مقالات و ترجمه هایی ارائه می گردد که زمینه آشنایی بیشتری را برای مخاطبین ایجاد کند. مجموعه هایی که علاقه مند به ایجاد یک بستر اثربخش آموزشی هستند می توانند برای آشنایی با مختصات این محصول با شرکت تماس گرفته و جلسه دمو تنظیم فرمایند.

نویسنده: Declan Mulkeen    مترجم: پویا پلاشانی