سایت خود را به آسانی منتقل کنید

سایت خود را به آسانی منتقل کنید
یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران به آن برخورده اند، و گاهی نیز آنان را دچار سردرگمی می باشد، این است که اگر وب سایت خود را در محیط Local طراحی و پیاده سازی نمایم، چطور به روی سرویس Host یا سرور دیگر منتقل کنم.
شاید برای شما هم پیش بیاید که بنا به اجبار می بایست از سرور فعلی خود به سرور دیگری مهاجرت کنید. و شما را دچار نگرانی می نماید که این انتقال ممکن است پیچیده باشد. 
اما چندان جای نگرانی وجود ندارد، در ادامه این مقاله مرحله به مرحله این انتقال را آموزش خواهیم داد. همچنین برخی از نکات و ترفندهایی که قبل از انتقال می بایست در نظر بگیرید را مرور می نماییم.

مرحله اول انتقال بانک اطلاعاتی

برای انتقال بانک اطلاعاتی می بایست از دیتابیس فعلی خود یک نسخه Backup تهیه نمایید. اگر در محیط Local سایت خود را پیاده سازی نموده اید، می بایست توسط Management Studio می توانید این کار را انجام دهید.
نکته مهم: قبل از اینکه سرویس میزبانی خود را خریداری نمایید، اطمینان حاصل کنید که نسخه SQL موجود در سرور سرویس دهنده هم نسخه و یا بالاتر از نسخه SQL شما باشد. چرا که اگر نسخه دیتابیس شما بالاتر از نسخه سرور باشد، بکآپ شما روی سرور ریستور نخواهد شد و کمی با چالش مواجه خواهید شد. البته راهکاری که در این موارد وجود دارد این است که از دیتابیس خود یک اسکریپت کامل Schema به همراه Data تهیه نمایید و اسکریپت خود را روی دیتابیس سرور اجرا نمایید.
نکته 2: حتی اگر نسخه SQL محیط Local نسخه SQL 2008 R2 باشد و نسخه روی سرور SQL 2008 باشد باز هم با مشکل مواجه خواهید بود و می بایست از اسکریپت استفاده نمایید.

سرور اختصاصی یا VPS
اگر محیطی که قصد انتقال دارید یک سرور اختصاصی یا سرور مجازی VPS می باشد پیشنهاد میکنم که نسخه SQL 2014 را انتخاب نمایید. به این منظور درخواست نمایید تا SQL 2014 روی سرور نصب شود. در این صورت مشکلی برای انتقال فایل Backup روی سرور نیز نخواهید داشت. صرفا می بایست فایل خود را به مسیر فیزیکی مورد نظر خود منتقل نمایید و عملیات ریستور دیتابیس را انجام دهید.
پس از ریستور دیتابیس یک User Database با دسترسی DB Owner به دیتابیس خود ایجاد نمایید. این اطلاعات را می بایست در ادامه در فایل web.config خود قرار دهید.
کنترل پنل پلسک
اگر سرویس میزبانی اشتراکی در اختیار دارید که کنترل پنل پلسک به شما سرویس می دهد، می توانید وارد کنترل پنل شوید. در بخش Backup Manager وارد Database Backup Repository شده و فایل Backup دیتابیس خود را روی سرور آپلود نمایید و روی دیتابیس از قبل ساخته شده ریستور نمایید. البته اگر نسخه Backup دیتابیس شما جدیدتر از نسخه دیتابیس سرور باشد مسلما با خطا مواجه خواهید شد. 
پس از ریستور نیز می توانید یک User برای دیتابیس خود تعریف نمایید. در پلسک به جهت امنیتی می توانید از رمز عبور پیشنهادی استفاده نمایید.
نکته: اگر فایل دیتابیس شما حجیم می باشد، پیشنهاد میکنیم قبل از گرفتن بکآپ دیتابیس خود را Shirink نمایید تا به هنگام آپلود نسخه بکآپ روی کنترل پنل با مشکل کمتری مواجه باشید.

کنترل پنل Website Panel
کنترل پنل وب سایت پنل نیز این قابلیت را به شما می دهد که بکآپ دیتابیس خود را روی سرور با شرایط ساده تر ریستور نمایید. در بخش دیتابیس وب سایت پنل حتی می توانید فایل بکآپ خود را به صورت فشرده بارگذاری نمایید. همچنین می توانید فایل Backup خود را در سرور یا مسیر دیگری قرار دهید و صرفا آدرس فایل را برای ریستور انتخاب نمایید.

کنترل پنل Helm
در محیط Helm نیز انتقال دیتابیس کار سختی نخواهد بود. و می توانید از طریق پنل دیتابیس خود را بارگذاری و ریستور نمایید. اگر در هنگام ریستور و انتقال دیتابیس با مشکل مواجه شدید می بایست از پشتیبانی سرویس دهنده میزبانی وب خود کمک بگیرید.

مرحله دوم انتقال فایل ها

در مرحله بعد می بایست پوشه محتوای فایل های DNN خود را به سرور منتقل نمایید. جهت انتقال می توانید کل فایل های سایت خود را به یک فایل .Zip تبدیل نمایید و فایل را به سرور منتقل نمایید. در صورت داشتن سرویس میزبانی اشتراکی می توانید از سرویس FTP استفاده نمایید. در ادامه با توجه به محلی که  قصد انتقال دارید می بایست تنظیمات مشخصی را انجام دهید

سرور اختصاصی یا VPS
در صورتیکه یک سرور اختصاصی در اختیار دارید ابتدا می بایست سرویس های Web Server و IIS را نصب نمایید. البته فراموش نکنید که گزینه های مربوط به سرویس ASP.NET را نیز انتخاب نمایید. 

1) پوشه مربوط به پرتال خود را در یک مسیر از سرور خود ایجاد نمایید. برخی از کاربران تصور می کنند که فایل ها می بایست حتما در پوشه Inetpub قرار بگیرند. در حالیکه این تصور غلط می باشد و پیشنهاد ما این است که در یک مسیر فیزیکی مانند D یا E پوشه پرتال خود را ایجاد نمایید. 

2) سپس فایل Zip را در داخل پوشه مربوطه Extract نمایید.

3) در صورتیکه قصد نصب پرتال جدید را دارید می بایست دسترسی به کاربر IIS_IUser را به صورت Full به پوشه مورد نظر اختصاصی دهید. در غیر اینصورت صرفا به پوشه Portals دسترسی فوق را ایجاد نمایید.

4) نرم افزار IIS را باز نمایید و یک وب سایت با مسیر فیزیکی پوشه فوق ایجاد نمایید.
نکته 1: پیشنهاد میکنیم یک Application Pool اختصاصی برای وب سایت خود ایجاد نمایید و نسخه دات نت فریم ورک 4 را برای آن تنظیم نمایید.
نکته 2: توجه داشته باشید که .Net Framework را می بایست پس از IIS نصب نمایید. در صورتیکه قبل از IIS نیز .Net Framework را نصب کرده اید، جای هیچ نگرانی نیست، می توانید آن را در حالت Repair مجدد نصب نمایید.
نکته 3: پس از نصب .Net Framwrok در تنظیمات IIS وارد بخش ISAPI And CGI Restrictions شوید و گزینه های ASP.NET را بررسی نمایید که در حالت Restriction  گزینه Allowed تنظیم شده باشند.
نکته 4: اگر از نسخه های 7 به بعد DNN استفاده می کنید می باست Application Pool سایت خود را در حالت Intergrated قرار دهید.

5) اگر به وب سایت شما یک دامنه اختصاص یافته است، روی وب سایت ایجاد شده کلیک راست نمایید و گزینه Edit Binding را انتخاب نمایید. در این بخش می توانید دامنه مورد نظر را به وب سایت اختصاص دهید
نکته 1: دامنه خود را یک مرتبه بدون www و یک مرتبه به همراه www ایجاد نمایید.
نکته 2: اگر سایت شما دارای چندین زیر پرتال روی دامنه ها و زیر دامنه های مختلف می باشد، می بایست نام همه دامنه ها را در این بخش برای سایت خود تعریف نمایید. به عنوان مثال :
www.irannn.net
www.parsdnn.com
support.irandnn.ir
my.irandnn.ir
نکته 3: با ایجاد یک رکورد با Host Name خالی، وب سایت شما با استفاده از آدرس Localhost یا IP محلی 127.0.0.1  و یا IP سرور در محیط شبکه در دسترس خواهد بود.

6) فایل Web.config را که در ریشه سایت شما می باشد با توسط یک ویرایشگر مانند Notpad باز نمایید و Connection String را در آن جستجو نمایید. در این بخش می بایست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
a. آدرس سرور دیتابیس : Data Source
b. نام بانک اطلاعاتی : Intial Catalog
c. نام کاربری بانک اطلاعاتی : User ID
d. رمز عبور بانک اطلاعاتی : Password
نکته 1: اطلاعات فوق را می بایست در هر دو بخش Connection String و AppSettings تکمیل نمایید.

7) اگر پس از انتقال قرار است سایت شما در یک دامنه دیگری مورد استفاده قرار بگیرد، می بایست این نامه دامنه خود را به DNN معرفی نمایید. برای معرفی دامنه می بایست از طریق  Management Studio به دیتابیس خود متصل شوید و جدول Portal Alias را Edit نمایید. 
در این جدول فهرستی از دامنه های قبلی را مشاهده می کنید و می بایست یک رکورد جدید اضافه نمایید و دامنه خود را در ستون HTTP Alias اضافه نمایید.
نکته 1: اگر قبل از افزودن نام دامنه، سایت خود را باز کرده باشید و با خطای Domain Name Dot Net Exist برخورد کردید. پس از افزودن رکورد فوق نیز ممکن است خطای فوق برطرف نشود. چرا که کش IIS اجازه نمی دهد اطلاعات SQL مجدد بازخوانی شوند. لذا می بایست یا IIS خود را Restart نمایید یا فایل Web.config را یک مرتبه Save  مجدد نمایید.
نکته 2: در نسخه 6 به بعد DNN گزینه "افزودن اتوماتیک نام دامنه" در تنظیمات سایت اضافه شده است. اگر دامنه جدیدی به IIS شما اضافه شود، DNN دامنه را شناسایی و اتوماتیک آن را به عنوان نام مستعار جدید قرار می دهد. اما چندین بار مشاهده شده است که دامنه های بی اساس و نامربوط به DNN اضافه می شوند. لذا پیشنهاد می شود این گزینه را  غیرفعال نمایید.

8) تا این مرحله همه چیز به خوبی پیش رفته است، حال می توانید یک مرورگر باز نمایید و دامنه یا IP سایت خود را درج نمایید. اگر تنظیمات خود را به درستی انجام داده باشید، می بایست پس از لحظاتی سایت خود را مشاهده نمایید.
اگر به هر دلیلی با خطای Server Application Error برخورد کردید، در فایل Web.config گزینه Custom Error را به مقدار Off تغییر دهید تا بتوانید جزئیات خطا را مشاهده نمایید.

کنترل پنل پلسک
در پلسک مشکل زیادی برای انتقال DNN نخواهید داشت. می توانید فایل Zip حاوی فایل های پرتال خود را توسط File Manager پلسک داخل پوشه Httpdocs بارگذاری و سپس Extract نمایید. 
پس از بارگذاری نیز فایل Web.config را با توجه به توضیحات مرحله 6 ویرایش و اطلاعات دیتابیس خود را درج نمایید.
نکته 1: در نسخه 10 به بعد پلسک .Net Framwork نسخه 4 پشتیبانی می شود و می بایست در تنظیمات ASP.NET نسخه 4 را برای وب سایت خود انتخاب نمایید. 
نکته 2: برای بارگذاری فایل Zip حاوی فایل های DNN ابتدا یک اکانت FTP ایجاد نمایید. سپس توسط نرم افزاری مانند Cute FTP فایل را به پوشه Httdocs سایت خود بارگذاری نمایید
نکته 3: در صورتیکه پس از انتقال دامنه سایت شما تغییر می کند، طبق مرحله 7 دامنه خود را در جداول دیتابیس DNN اضافه نمایید.

کنترل پنل Website Panel
در این پنل نیز مانند پلسک می توانید فایل Zip حاوی فایل های DNN را به پوشه Wwwroot بارگذاری و Extract نمایید. پس از بارگذاری نیز فایل Web.config را با توجه به توضیحات مرحله 6 ویرایش و اطلاعات دیتابیس خود را درج نمایید.
در تنظیمات  ASP.NET نیز می بایست .Net Framwork را به نسخه 4 تغییر دهید.

کنترل پنل Helm
در پنل Helm نیز مانند پلسک، مشکلی بابت انتقال DNN نخواهید داشت. و در صورت داشتن هر مشکلی، برای رفع مشکل می بایست از سرویس دهنده میزبانی خود کمک بگیرید.

تعداد امتیازات :

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

نظرات ارسال شده

astanweb.ir
hamzeh ghamkhar جمعه, 14 فروردین,1394 14:24
عالی
mansour
mansour چهارشنبه, 09 اردیبهشت,1394 20:40
خیلی عالی بود
مرسی
خرید سرور مجازی
خرید سرور مجازی شنبه, 01 اسفند,1394 21:21
بسیار عالی.ممنون
SOMAYE AZIZI
somaye azizi دوشنبه, 16 فروردین,1395 15:15
مقاله جالبی بود. ممنون از اطلاعاتتون.
عرفان
عرفان چهارشنبه, 20 بهمن,1395 15:34
خیلی عالی ممنون.
ولی من یه مشکلی دارم تو هاست plesk تمام کارای لازم رو انجام دادم قبلا هم با همین آموزش وب سایتمو آپلود کرده بودم و کار کرد ولی الان نمیفهمم مشکل از کجاست. ارور میده :
Server Error

500 - Internal server error.
There is a problem with the resource you are looking for, and it cannot be displayed.
میتونید کمک کنید؟
اینم آدرس وب سایت : payame-edalat.com

DnnForge - NewsSearch

گروه ها

آرشیو آموزش

نظرات کاربران

بالا