موانع موجود بر سر راه فراگیر شدن یادگیری سیار

  • 29 آبان 1395
  • Article Rating
موانع موجود بر سر راه فراگیر شدن یادگیری سیار

امروزه فراگیر شدن استفاده از ابزار همراه (از قبیل تلفن همراه، تبلت، فبلت و غیره) باعث شده پدیده mLearning از رشد بسیار سریعی برخوردار باشد.

mLearning مخفف Mobile Learning است و برای آن ترجمه‌هایی که همه نزدیک به هم است مطرح نموده‌اند: یادگیری سیار، یادگیری همراه، یادگیری با تلفن همراه و یادگیری با ابزار همراه.

به گزارش IranDnn.ir هر چند یادگیری از طریق ابزارهای الکترونیکی همراه به معنی استفاده از فناوری در هر زمان و مکان است و ایده بسیار جذابی به نظر می‌رسد ولی همه‌گیر شدن مقوله یادگیری سیار، با یک سری مشکلات و موانع روبروست که در این نوشتار مختصر، ما به چهار مانع اصلی آن اشاره می‌نماییم:

 

1. اختصاص بودجه اندک

هنوز هم بسیاری از مدیران ارشد یا مدیران دپارتمان آموزش سازمان‌ها، با دیده شک و تردید به مقوله یادگیری سیار می‌نگرند و نسبت به اثربخشی آن اطمینان کافی ندارند.

به همین دلیل مدیران محافظه‌کار معمولاً از اختصاص بودجه کافی به این امر امتناع ورزیده و بخشی از مشکل از همین جا شروع می‌شود.

2. غفلت از نسل هزاره سوم 

نسل هزاره سوم (Millennials) که بزرگترین نیروی آماده به کار را تشکیل می‌دهد، بیش از دیگر اقشار جامعه تشنه یادگیری و کسب مهارت است.

نسل هزاره سوم ویژگی‌های جالبی دارد: با ابزار مدرن دمخور است، در شبکه‌های اجتماعی عضو است و از کار با اینترنت لذت می‌برد.

این افراد بخش قابل توجهی از ساعات شبانه روز خود را به وسیله تلفن‌های همراه به اینترنت متصل هستند و همین، فراهم‌آورنده یک فرصت استثنایی برای پیشبرد یادگیری سیار محسوب می‌شود.

آن دسته از مدیرانی که درک روشن و صحیحی از نیازهای این نسل ندارند، به احتمال زیاد ضرورت بهره‌گیری از قابلیت‌های آنها برای ترویج mLearningرا نادیده می‌گیرند.

همانطور که ملاحظه می‌کنید در اینجا نیز ما با مشکل مدیریتی روبرو هستیم.

 

3. بی اعتنایی به یادگیری در سفر 

امروزه جهانگردی و انجام سفرهای گوناگون به مناطق مختلف دنیا جهشی صعودی به خود گرفته است و انتظار می رود این روند تا سال 2020 بالغ بر 50 درصد افزایش پیدا کند.

انجام صحیح یک ماموریت کاری در خارج از کشور، به دریافت یک سری آموزش‌های سریع نیاز دارد تا شخص بتواند به خوبی از پس انجام کارها و وظایف محوله بربیاید.

معمولاً روش شاهانه‌ای برای نیل به این هدف وجود ندارد ولی یادگیری سیار می‌تواند در اینجا به خوبی بدرخشد و خودی نشان دهد.

در واقع در چنین موقعیت‌هایی از mLearning به عنوان یک راهکار طبیعی و قابل قبول یاد می‌شود.

البته یک روی دیگر افزایش یادگیری سیار، بالا رفتن مسئولیت‌هاست.  

امروزه اغلب سیستم‌های پیشرفته مدیریت یادگیری یا همان LMSها، در حال تکامل هستند تا خود را با نیازهای آموزشی نسل موبایل‌باز که همواره در حال حرکت و سفر هستند و جای خاصی استقرار ندارند تطبیق دهند.

 

4. نگرانی‌های امنیتی 

سال به سال عملکرد اپلیکیشن‌ها بهتر و قابل قبول‌تر می‌شود و این موضوع در مورد برنامه‌های mLearning نیز صادق  است.

با این حال یک سری نگرانی‌ها و چالش‌هایی در خصوص یادگیری سیار کماکان پابرجاست که از مهمترین آنها می‌توان به موضوع امنیت و آسیب‌پذیری‌های نهفته در این برنامه‌ها اشاره کرد.

اکنون کارمندان می‌توانند با چند ضربه بر موبایل خود به محتواهای خاص دسترسی پیدا کنند.

همین موضوع وحشت برخی سازمان‌ها را به دنبال داشته است، زیرا چنین شیوه آسانی، فرش قرمزی پیش پای هکرها تلقی می‌شود!

علاوه بر این معمولاً در فرایند یکپارچه‌سازی mLearning با شیوه‌های سنتی آموزش در سازمان، یک سری تعارضاتی وجود دارد، که البته تا حدودی طبیعی است.

 

نتیجه بحث 

موانعی که برشمردیم، بخشی از مشکلات موجود بر سر همه‌گیر شدن یادگیری سیار به شمار می‌رود‌ و به نظر می‌رسد راه طولانی برای رفع این چالش‌های داخلی و خارجی در پیش است.

برای حل این مشکلات، باید نگاه سنتی مدیران به mLearning تغییر کند و سازمان‌ها در معیارهای آموزشی خود تجدید نظر کنند.

در پایان متذکر می‌شوم که برای غلبه بر این مشکلات به زمان و تلاش کافی نیاز است ولی خوب البته این موضوع ارزش صرف زمان و تلاش را دارد.

 

منبع: ترجمه نسبتاً آزاد از سایت eLearning Industry


تعداد امتیازات :

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

نظرات ارسال شده

هم اکنون هيچ نظري ارسال نشده است. شما مي توانيد اولين نظردهنده باشد.

DnnForge - NewsSearch

گروه ها

آرشیو آموزش

نظرات کاربران

بالا