پیش‌بینی برخی رویدادهای مطرح در حوزه آموزش الکترونیکی

پیش‌بینی برخی رویدادهای مطرح در حوزه آموزش الکترونیکی

Irandnn.ir - آموزش و توسعه منابع انسانی یکی از مهمترین مولفه‌های سنجش عملکرد سازمان‌ها به شمار می‌رود.

به عبارت دیگر هر چه بودجه و منابع بیشتری به این حوزه اختصاص یابد، می‌توان آن شرکت و سازمان را در نیل به اهدافش جدی‌تر تلقی کرد.

از سوی دیگر مدیران بخش منابع سازمانی می‌توانند یکی از تاثیرگذارترین بخش‌های هر سازمان به شمار روند، به ویژه در مقوله توسعه مهارت‌های کارکنان.

سایت HR Dive نوشتاری در پیش‌بینی رویدادهای مطرح در حوزه یادگیری و توسعه منتشر کرده که بخش‌هایی از آن را با هم مرور می‌کنیم.

 

1. ویدئو

آموزش خرد یا همان micro-learning که به صورت Microlearning نیز نوشته می‌شود، به معنای عرضه محتواهای آموزشی و ارزشمند در قالب کپسولی است؛ به عبارت دیگر ارائه محتواهای کوتاه و پرمغز در بستر زمانی کوتاه.

پیش‌بینی می‌شود در سال‌های پیش رو، ویدئو به یکی از اجزای اصلی فرایند آموزش خرد تبدیل شود، که طی آن شرکت‌ها می کوشند محتواهای آموزشی مورد نظرشان را در قالب کلیپ‌های کوتاه و چند دقیقه‌ای به مخاطبان خود عرضه نمایند.

 

2. جوانان

طیف عظیمی از افراد موبایل به دست و فعال در فضای آنلاین را «جوانان» تشکیل می‌دهد.

از سوی دیگر روشن است که این قشر به دنبال کسب شغل و درآمد هستند.

به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود فناوری‌های آموزش در فضای مجازی مورد توجه خاص این عده باشد، زیرا این بستر می‌تواند تا حدودی نیاز جوانان و افراد کارجو به مهارت‌های استخدامی را برطرف سازد.

 

3. گیمیفیکیشن و واقعیت مجازی

Karl M. Kapp استاد فناوری آموزشی در دانشگاه بلومزبرگ می‌گوید گیمیفیکیشن ترکیبی از دانش نوآوری، یادگیری توزیعی و مبانی علوم عصب‌شناسی است، و از عناصر بازی برای تعامل با یادگیرنده‌ها بهره می‌برد.

انتظار می‌رود گیمیفیکیشن در کنار واقعیت مجازی (Virtual Reality) به پای ثابت اکوسیستم یادگیری الکترونیکی تبدیل شود.

بنابراین احتمالاً در آینده، دیوایس‌های واقعیت مجازی به عنوان یک ابزار رایج در محیط‌های یادگیری سازمانی به کار گرفته خواهد شد.

 همانطور که در حال حاضر از این ابزار در محیط‌های پزشکی و برای آموزش مهارت‌های دشوار به دانشجویان این رشته استفاده می‌شود.

 

4. یادگیری همراه

متدهای یادگیری همراه یا Mobile Learning نیز یکی از دیگر مباحثی است که رشد آن، نظر کارشناسان را به خود جلب کرده است.

در سال گذشته شرکت‌های فعال در حوزه تولید محتواهای آموزشی، بیش از پیش از موبایل به عنوان ابزاری برای ارائه این نوع محتواها استفاده کردند.

در آینده محتواهای LMS نه تنها از طریق موبایل بلکه به وسیله تمام دستگاه‌ها و دیوایس‌های موجود عرضه خواهد شد.

اصولاً استفاده از ابزار همراه – شامل تلفن همراه هوشمند، تبلت، فبلت و ... – در این خصوص مزایای غیرقابل انکاری دارد، از جمله: سهولت حمل و جابجایی، امکان ارائه انواع متدهای آموزشی، دسترسی سریع به مواد آموزشی، امکان تعامل با یادگیرنده در محیطی آرام و فارغ از حواس‌پرتی‌های مرسوم در محیط های آموزش فیزیکی.

تعداد امتیازات :

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

نظرات ارسال شده

هم اکنون هيچ نظري ارسال نشده است. شما مي توانيد اولين نظردهنده باشد.

DnnForge - NewsSearch

گروه ها

آرشیو آموزش

نظرات کاربران

بالا