سه پرسش کلیدی برای انتخاب یک LMS مناسب

سه پرسش کلیدی برای انتخاب یک LMS مناسب

Irandnn - انتخاب یک LMS یا سیستم مدیریت یادگیری (Learning Management System) مناسب، تصمیم مهمی برای هر سازمان به شمار می‌رود.

این امر می‌تواند قدری سردرگم کننده باشد زیرا امروزه گزینه‌های متعددی وجود دارد که کار انتخاب را واقعاً دشوار کرده است.

واقعیت آن است که با توجه به نیازهای مختلف هر سازمان، یک فرمول کلی و واحد برای انتخاب بهترین LMS وجود ندارد زیرا هر سازمان دارای یک سری نیازها، اهداف و استراتژی‌های خاص خود است که باید بر همان اساس به سراغ کشف و شناسایی LMS مناسب خود برود.  

با این حال گروهی از کارشناسان معتقدند با طرح چند پرسش نسبتاً ساده می‌توان از این آشفتگی کاست.

شما - به عنوان کسی که در آغاز جستجو برای انتخاب یک LMS خوب است – می‌توانید با پاسخ دادن به سه سوال زیر، از ابهام قضیه بکاهید.

با این حال فراموش نکنید که شاید هیچگاه یک LMS که بتواند 100 درصد با خواسته‌های شما هماهنگ باشد و نیازهای‌تان را برطرف سازد، پیدا نکنید.

پرسش اول: SAAS یا خود-میزبان؟

مهمترین عامل تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع LMS بر میگردد به این که شما چقدر می‌خواهید در ماه هزینه کنید.

آیا سازمان شما قصد دارد ماهیانه مبلغی بابت میزبانی و مدیریت LMS بپردازد یا این که قصد دارید خودتان به طور کامل، آن را بر سرورها و هاست خود مدیریت و کنترل کنید؟

پاسخ به همین سوال ساده می‌تواند دایره انتخاب شما را بسیار محدود کند.

ضمناً بد نیست اشاره کنم که SAAS یا Software-as-a-Service یعنی اجاره نرم‌افزار.

پرسش دوم: آموزش الکترونیکی، آموزش زنده، یا هر دو؟

برخی سولوشن های آموزش الکترونیکی برای مدیریت دوره‌های آموزشی آنلاین مناسب هستند، و برخی دیگر برای رویدادهای آموزشی زنده.

در برخی موارد، هم می‌توان LMSهایی یافت که قادرند در هر دو حوزه کارکرد خوبی از خود به نمایش بگذارند.

اگر هدف اصلی شما راه‌اندازی یک برنامه آموزش آنلاین قوی است، می‌توانید با کنار گذاشتن گزینه های فرعی، به مورد دلخواه‌تان دست یابید.

پرسش سوم: مستقل یا دنباله‌رو؟

سوال این است که آیا می‌خواهید از سیستم‌های فعلی پرداخت استفاده کنید یا این که قصد دارید خودتان از ابتدا یک پلتفرم راه‌اندازی نمایید؟

این یکی نیز به نوبه خود مهم است.

برخی برنامه‌های آموزش الکترونیکی به آسانی با دیگر پلتفرم‌ها ادغام و یکپارچه می‌شود، در حالی که برخی دیگر به طور مستقل کار می‌کند.

به عنوان مثال، اگر شما به فروش دوره‌های آموزشی مشغول هستید و از سیستم پرداخت Authorize.net استفاده می‌کنید، باید پلتفرمی برگزینید که بتواند با Authorize.net یکپارچه شود.

این امر باعث می‌شود اتکای شما به دیگر سیستم‌ها و پلتفرم‌های پرداخت کمتر شود.

ساختن بهتر از خرید است

همانطور که در بالا اشاره شد، یافتن یک LMS خوب که با معیارهای شما همخوانی داشته باشد، کار چالش برانگیزی است ولی در پایان ذکر این نکته بد نیست که بدانید ساختن یک LMS معمولاً قابلیت‌ها و انعطاف بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر شما خودتان دست به کار شوید و فرضاً یک LMS بر پایه وردپرس بسازید، افزودن قابلیت‌های جدید به آن بسیار آسان است.

به عنوان مثال، اگر شما برای دوره آموزشی تان به تالار گفتگو (Forum) نیاز داشته باشید، می‌توانید به راحتی و با افزودن یک افزونه رایگان از پس انجام آن بربیایید.

همچنین شما این امکان را دارید که در برخی دیگر از سولوشن‌های منبع باز (مانند مودل)، موارد را بر اساس نیازهای‌تان شخصی‌سازی کنید.

منبع: ترجمه نسبتاً آزاد از LearnDash

تعداد امتیازات :

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

نظرات ارسال شده

هم اکنون هيچ نظري ارسال نشده است. شما مي توانيد اولين نظردهنده باشد.

DnnForge - NewsSearch

گروه ها

آرشیو آموزش

نظرات کاربران

بالا