DotNetNuke15

 • 1DotNetNuke چیست؟
 • 2 DotNetNuke از کجا آمده است؟
 • 3كدام يك از مرورگرها از DotNetNuke پشتيباني مي كنند؟
 • 4آیا DotNetNuke به صورت کامل رایگان می باشد؟
 • 5آيا كتاب مرجعي براي DotNetNuke منتشر شده است؟
 • 6آيا براي كار با DNN به اطلاعات برنامه نويسي نياز داريم؟
 • 7شروع تولید DotNetNuke به چه صورت بوده است؟
 • 8آيا مي توان در سايت مبتنی بر DotNetNukeخود تبليغات نمايم؟
 • 9DotNetNuke بر اساس چه زباني طراحي و توليد شده است؟
 • 10حقوق من هنگام استفاده از DotNetNuke چيست؟
 • 11آيا نحوه استفاده از DotNetNuke آسان مي باشد؟
 • 12آيا نصب DotNetNuke آسان مي باشد؟
 • 13 مي توان با يك بار نصب DNN سايتهاي متعدد را مدیریت نمود؟
 • 14آيا امكان ترجمه DotNetNuke به زبانهاي ديگر وجود دارد؟
 • 15چه نوع محتوايي توسط DotNetNuke قابل مديريت مي باشد؟

CMS5

 • 16سيستم مديريت محتوا (CMS) چيست؟
 • 17مزاياي استفاده از CMS چيست؟
 • 18ماژول چيست؟
 • 19پوسته چيست؟
 • 20آيا امكان ارسال فايل به سرور به راحتي مقدور مي باشد؟

ایجاد تغییرات در سایت4

 • 21تغيير چيدمان مجدد محتواي صفحه به چه صورت مي باشد؟
 • 22كداميك از تنظيمات سايت را مي توانم تغيير دهم؟
 • 23آيا من مي توانم تغييرات در محتوا و گرافيك سايت انجام دهم؟
 • 24به صورت تصادفي، يك صفحه را از روي سايت حذف نموده ام. آيا امكان بازگشت صفحه وجود دارد؟

فعالیت ها3

 • 25انجمن و تالارهای گفتگو
 • 26گفتگو و تبادل نظرات
 • 27فعالیت های کاربری

DotNetNuke چیست؟

DotNetNuke یک پلتفرم مدیریت محتوا و پرتال کدباز می باشد که برای ایجاد و گسترش پروژه های مانند وب سایتهای تجاری، شبکه های محلی داخلی/خارجی و پورتالهای چند منظوره کاربرد دارد.

DotNetNuke از کجا آمده است؟

DotNetNuke نرم افزار تحول یافته پروژه ای به نام IBuySpyWorkshop (IBSW.) می باشد . این نام به دلیل جلوگیری از شباهت با پورتال IBuySpy مایکروسافت انتخاب شده است. این نام برای این انتخاب شد که نمایش دهنده دو اصل مبتنی بودن این برنامه بر زبان .NET (DOTNET) و پیروی از اصول و شرایط Nuke (سیستم های مدیریت محتوای کد باز) باشد.

كدام يك از مرورگرها از DotNetNuke پشتيباني مي كنند؟

DotNetNuke براي استفاده از تمام مرورگرها طراحي شده است.

آیا DotNetNuke به صورت کامل رایگان می باشد؟

DotNetNuke به صورت کاملا رایگان، به همراه سورس های کامل و تحت لیسانس و توافقنامه BSD منتشر می گردد. این توافقنامه به کاربران عمومی اجازه می دهد که هر تغییری را در سورس برنامه اعمال نمایند (با اهداف تجاری و یا غیر تجاری) و هیچ حقوقی برعهده کاربر نمی باشد.

آيا كتاب مرجعي براي DotNetNuke منتشر شده است؟

در سال 2005 يك عنوان كتاب توسط چند تن از اعضاي تيم هسته پرتال نگارش شده است. اين كتاب با عنوان Professional DotNetNuke ASP.NET Portals از طريق سايت آمازون قابل خريد مي باشد.

آيا براي كار با DNN به اطلاعات برنامه نويسي نياز داريم؟

خير، DotNetNuke با توجه به كاربراني كه اطلاعات پايه اي براي ايجاد و مديريت پرتالهاي دايناميك دارند طراحي و توليد شده است. بعد از وارد شدن به محيط مديريت پرتال، شما قادر خواهيد بود بدون داشتن هيچ اطلاعات برنامه نويسي سايتهاي نامحدودي را ايجاد و مديريت نماييد و المانهاي مورد نظر خود را در صفحات طراحي نماييد. پس از ساخت صفحات مي توانيد از ابزارهاي مانند درج متون، تصاوير، اعلانات، رويدادها، پرسش و پاسخ، انجمن، وبلاگ، فروشگاه و ... استفاده كنيد. امكان ايجاد نقشهاي امنيتي، تعريف سطوح دسترسي، سرويسهاي عضويت كاربران، ارسال خبرنامه، سازماندهي بنرهاي تبليغاتي، معرفي به موتورهاي جستجو، مديريت سيستم گزارشات، مديريت رويدادهاي پرتال و صدها امكان ديگر از مزاياي DotNetNuke مي باشد.

شروع تولید DotNetNuke به چه صورت بوده است؟

در تاريخ 24 دسامبر سال 2002، شاون واكر يك نسخه اصلاح شده VB.Net پرتال IBuySpy را منتشر نمود. اين برنامه به صورت رايگان منتشر و به عنوان IBuySpyWorkShop ناميده شد. پس از انتشار چند نسخه جديد و توسعه امكانات جديد (بر پايه پرتال IBuySpy) نام برنامه به DotNetnuke تغيير نمود. جهت مشاهده اطلاعات بيشتر اينجا را كليك نماييد.

آيا مي توانم در سايت مبتنی بر DotNetNukeخود تبليغات نمايم؟

بله، با استفاده از ماژول بنرهاي تبليغاتي به راحتي مي توانيد تبليغات را در صفحات خود مديريت نماييد. مزيت مهم اين ماژول، امكان تعريف پروفايل كامل آگهي دهندگان، تعريف تعداد دفعات نمايش آگهي، تعداد كليك روي آگهي، طول مدت آگهي، امكان محاسبه هزينه ها مي باشد.

DotNetNuke بر اساس چه زباني طراحي و توليد شده است؟

DotNetNuke بر اساس پلتفرم ASP.NETمايكروسافت توليد شده است. ASP.NET نسل جديد زبان ASP (Active Server Pages) مي باشد. ASP.NET دو تفاوت مهم با ASP دارد.پشتيباني برنامه نوسي در زبانهاي قابل كامپايل مانند C++، Visual Basic، Perl و مانند آنها. استفاده از كنترلهاي وي‍ژه سرور و مجزا بودن كد برنامه از محتوا جهت ايجاد صفحات WYSIWYG (what you see is what you get)

حقوق من هنگام استفاده از DotNetNuke چيست؟

مجوزهاي حقوقي DotNetNuke اين اجازه را به كاربران مي دهد كه توسعه هاي نرم افزاري (تجاري و غيرتجاري) خود را روي هسته و ماژولهاي DotNetNuke اعمال نمايند. توسعه هاي ديگر كاربران و فروش تجاري آن هيچ التزام بازپرداخت وجهي را براي تیم تولیدکننده DotNetNuke ندارد.

آيا نحوه استفاده از DotNetNuke آسان مي باشد؟

بله، DotNetNuke براي كاربري كاربراني طراحي شده كه اطلاعات پايه اي از وب دارند. DotNetNuke داراي ابزارهاي كمكي هنگام طراحي و محيطي دوستانه براي كاربران مي باشد و هر نوع كاربر با هر نوع سليقه مي تواند نيازهاي خود را با اين نرم افزار برطرف نمايد.

آيا نصب DotNetNuke آسان مي باشد؟

بله، شما مي توانيد DotNetNuke را زمان كوتاهي دانلود، نصب و راه اندازي نماييد. شركتهاي زيادي وجود دارند كه سرويس ميزباني وب ويژه DotNetNuke را ارائه مي دهند و امكانات پشتيباني فني را نيز در اختيار كاربر قرار مي دهند.

آيا مي توان با يك بار نصب DotNetNuke سايتهاي متعددي را راه اندازي و مدیریت نمود

بله، اين كار از جهت هزينه هاي ميزباني بسيار مقرون به صرفه مي باشد. DotNetNuke را مي توان يكبار نصب نمود و پرتالهاي نامحدودي را از طريق آن ايجاد نمود. به طوريكه هر يك از پرتالها داراي طراحي گرافيكي و محتواي كاملا مجزا مي باشد و تمام اين روند از طريق يك سرويس ميزباني وب مناسب انجام مي گردد.

آيا امكان ترجمه DotNetNuke به زبانهاي ديگر وجود دارد؟

DotNetNuke اين امكان را به كاربران ميدهد كه بر اساس زبان مورد نظر خود پرتال را بومي سازي نمايند. بوسيله نرم افزار مديريت زبان كه براي پرتال طراحي شده است مي توانيد زبان مورد نظر خود را ايجاد و ترجمه نماييد. در حال حاظر DotNetNuke به زبانهاي زيادي از جمله آلماني، فرانسه، اسپانيايي و ... ترجمه شده است. اين بسته هاي زبان از طريق سايت رسمي DotNetNuke در دسترس كاربران مي باشد.

چه نوع محتوايي توسط DotNetNuke قابل مديريت مي باشد؟

DotNetNuke براي مديريت انواع محتواي آنلاين كه به طور متناوب افزوده با ويرايش مي شود، طراحي شده است. براي نمايش انواع اطلاعات مانند متن، تصاوير، نمودار و ... از ابزارهايي به نام ماژول استفاده مي شود. ماژولها قطعاتي از كد هستند هستند كه امكانات وي‍ژه اي را در اختيار كاربر مي گذارند. DotNetNuke 25 ماژول استاندارد را به صورت پيش فرض در پرتال تعبيه نموده است. مانند Announcements, Discussions, FAQs, Events Lisitng/Calendar, Feedback, Search, Image, and Links و ...

سيستم مديريت محتوا (CMS) چيست؟

سيستم مديريت محتوا نرم افزاري است كه امكاناتي جهت ايجاد، مديريت ويرايش اطلاعات را در اختيار كاربر قرار مي دهد. در محيط هايي مانند اينترنت و اينترانت يك CMS جهت مديريت محتوا، طراحي، اشتراكات عضويت، مسائل امنيتي و تبليغاتي وب سايتها كاربرد دارد.

مزاياي استفاده از CMS چيست؟

برخي از مزاياي يك سيستم مديريت محتوا عبارت است از: توسعه وب سايتهاي بزرگ و نامحدود، افزايش انعطاف پذيري سايت، طراحي يك محيط كاربردي و استاندارد، بهبود سيستم گردش اطلاعات در سايت، حداكثر سرعت در ايجاد محتواي جديد و ويرايش محتواي قبلي، بهبود امنيت سايت، كاهش تكرار در تكثير اطلاعات، عدم محدوديت در امكانات و قابليتها و كاهش هزينه هاي نگهداري سايت.

ماژول چيست؟

ماژول ها قطعاتي از كد هستند كه با افزوده شدن به هسته پرتال، امكانات جديدي را در اختيار كاربر مي گذارند. ماژولها به سادگي نصب مي شوند و امكان افزودن، ويرايش، حذف، انتقال در صفحات را دارند. DotNetNuke 25 ماژول استاندارد را به صورت پيش فرض در پرتال تعبيه نموده است. برخي از ماژولها عبارتند از LogIn, Announcements, Banners, Contacts, Forum, Documents, Events , FAQs, Feedback, IFrame, Image, Links, News Feed (RSS), Search Input, Search Results, Survey, Text/HTML, User Accounts, User Defined Table, Users Online, Store, Blog, and ML/XSL

پوسته چيست؟

پوسته كدهاي گرافيكي سايت مي باشند با استفاده از تعدادي SkinObject و تگ هاي HTML با توجه به شكل سايت طراحي مي شوند. پوسته توسط مدير سايت طراحي و سازماندهي مي شوند و مدير سايت مي تواند در هر زمان پوسته سايت را بدون هيچ تغييري در محتوا با يك كليك تغيير دهد.

آيا امكان ارسال فايل به سرور به راحتي مقدور مي باشد؟

بله، DotNetNuke از يك ابزار قدرتمند جهت مديريت فايل بهره مي برد كه به مديران سايت اجازه مي دهد فايل را به صورت مستقيم بدون دسترسي به سرويس FTP از كامپيوتر خود به روي سرور منتقل كنند.

تغيير چيدمان مجدد محتواي صفحه به چه صورت مي باشد؟

ماژولها و محتواي صفحه به آساني با دراگ كردن در بين قابهاي داخلي صفحه جابجا مي گردند.

كداميك از تنظيمات سايت را مي توانم تغيير دهم؟

تمام تنظيماتي كه در صفحه تنظيمات سايت پيش بيني شده اند در اختيار كاربر گذاشته شده است و كاربر آنها را تغيير مي دهد. كه شامل عنوان سايت، كلمات كليدي ويژه موتورهاي جستجو، لوگو، پوسته، زمينه، پيغام خوش آمدگويي و ... مي باشد.

آيا من مي توانم تغييرات در محتوا و گرافيك سايت انجام دهم؟

بله، امكان تغيير در تمام صفحات و بخشهاي سايت وجود دارد. تغييرات در فونتها، رنگها و ظواهر سايت از طريق Stylesheet بوجود آورد. پوسته و كانتينرهاي جديد، نصب ماژولها به راحتي امكانپذير مي باشد.

به صورت تصادفي، يك صفحه را از روي سايت حذف نموده ام. آيا امكان بازگشت صفحه وجود دارد؟

بله، DotNetNuke از يك سطل بازیابی استفاده مي كند و هر قسمت از محتوا، صفحه يا ماژول كه حذف مي گردد ابتدا به سطل بازیابی منتقل مي گردد. مدير سايت مي تواند با مراجعه به سطل بازیابی هر بخش مورد نظر را به محل اوليه يا محلي ديگر برگرداند.

انجمن و تالارهای گفتگو

شما می توانید با جستجو در انجمن ها پاسخ برخی از پرسش های خود را بیابید، و یا سئوالات جدید مطرح نمایید. ما و دیگر کاربران پاسخ گوی سئوالات شما خواهیم بود.

گفتگو و تبادل نظرات

در این بخش می توانید گفتگوی آزاد داشته باشید و تگ های مورد نظر خود را به گفتگوی خود برجسب بزنید.

فعالیت های کاربری

پروفایل شما نمایی از کلیه فعالیت های شما در سایت Irandnn می باشد.
بالا