Let’s travel together.

LMS موبایل چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

روز به روز افراد بیشتر از اینترنت در دستگاه موبایل خود استفاده می‌کنند. غالب استفاده آمریکایی‌ها از اینترنت از طریق موبایل است. در سال 2015 برای اولین بار جستجوهای اینترنتی دسکتاپ تحت‌الشعاع موبایل قرار گرفت. امروزه 85 درصد از کاربران توئیتر از طریق گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌های خود به شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند. بنابراین امروزه بیش از هر زمان دیگری لازم است از LMS موبایل استفاده کنید.

هر چه کاربران بیشتری از موبایل استفاده می‌کنند، فروش دسکتاپ نیز کمتر می‌شود. متخصصان معتقدند به زودی کامپیوترهای سنتی از رده خارج می‌شوند و انتظار می‌رود در دهه آتی دسکتاپ‌ها برچیده شوند.

با گسترش دسترسی به اینترنت به صرفه و کامپیوترهای پرتابل، ارتباط از راه دور نیز نسبت به چند دهه گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در آمریکا، تعداد کسانی که از خانه یا کافی نت به شرکت متصل می‌شوند، از سال 2005، 140 درصد رشد داشته است. این رشد تقریبا 10 برابر سریعتر از تعداد کارمندان دیگر بوده است. همچنین پوزیشن کاری تمام وقت و کار از خانه نیز ایجاد شده است. حدود 4 میلیون کارمند (3 درصد از نیروی کار آمریکا) تقریبا نیمی از زمان خود را از خانه کار می‌کنند.

گرچه هنوز تعداد زیادی از کارمندان در دفاتر کاری خود و پشت کامپیوترهای خود کار می‌کنند، اما امکان استفاده از موبایل برای کمک به کار آنها وجود دارد. 91 درصد از افراد در کار خود و برای تکمیل ایده‌های خود از موبایل استفاده می‌کنند و 74 درصد از افراد ایمیل‌های کاری خود را بر روی گوشی‌های هوشمند یا تبلت چک می‌کنند.

شاید همین الان هم شما در حال مطالعه این متن از روی گوشی موبایل خود باشید، پس این آمار شما را شگفت‌زده نخواهد کرد اما آیا به این فکر کرده‌اید که شاید این در مورد سامانه آموزش مجازی شرکت شما نیز صادق باشد؟ از آنجا که تکنولوژی پرتابل روز به روز رواج می‌یابد، ال ام اس شما نیز باید به این سمت برود.

lms موبایل فرندلی

ما در این مطلب خواهیم گفت چرا باید سامانه آموزش مجازی شما موبایل فرندلی باشد و ویژگی‌های یک LMS موبایل که در خرید باید موردتوجه قرار دهید، چیست.

چرا سامانه آموزش مجازی شما باید قابل استفاده در موبایل باشد؟

دسترسی 24 ساعته و 7 روز هفته به مهارت‌ها و فرآیندها

آموزش شخصی می‌تواند روش خوبی برای یادگیری باشد، اما محدودیت‌هایی نیز دارد. برای مثال، پس از چند روز یا هفته در محل کار، کارمند جدید در به خاطر سپردن اطلاعاتی که طی ساعت‌ها آموزش در محل کار به او منتقل شده بود، دچار مشکل شود.

سرعت و سهولت آموزش مبتنی بر تقاضا نه تنها زندگی را برای کارآموزان راحتتر می‌کند، بلکه پول و زمان شرکت را نیز ذخیره می‌کند و خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد. تصور کنید کارمندی به سرعت عملیات استانداردسازی مواد پرخطر را انجام دهد به جای آنکه دقیق کنترل کند، چرا که جزئیات دوره آموزشی اولیه را فراموش کرده است.

 برخورداری از سبک‌های یادگیری مختلف

باید بدانید آموزش مبتنی بر تقاضا که قابل اجرا در موبایل است، یک روش هوشمندانه است که در کنار نظارت بر کارآموزان در سطحی که هستند، روش‌های مختلف یادگیری ارائه می‌دهد.

برای مثال، بر طبق تحقیقات برخی فراگیران وقتی زمان دارند و به آهستگی کار انجام می‌دهند و به موضوع عمیق‌تر می‌شوند، عملکرد بهتری دارند، در حالی که افرادی که فرآیند یادگیری سریعتری دارند در کلاس درسی که برای متوسط فراگیران تنظیم شده است، بیشتر خسته می‌شوند. کارمندان با استفاده از آموزش مبتنی بر تقاضا می‌توانند با هر سرعتی که برایشان بهتر است، پیش بروند.

یکی از متودهای آموزشی که توجه بسیاری از کارمندان را به خود معطوف می‌کند، ویدئو است. 95 درصد گزارش کسب و کارها نشان داده است که ویدئو به آموزش بهتر و سریع‌تر کارمندان آنها کمک کرده است و 79 درصد از کارمندان موافق بودند که از متود ویدئو در محل کار استفاده شود و 75 درصد گفته‌اند که بیشتر احتمال دارد ویدئو ببینند تا ایمیل، مقالات یا اسناد را مطالعه کنند.

چه کارمند شما از نوع فراگیر بصری یا شنوایی باشد و چه ترجیح دهد اطلاعات را ساده مطالعه کند، آموزش مبتنی بر تقاضا هر جا و هر زمان نیاز داشته باشند به کمک آنها می‌آید.

افزایش مشارکت کارمند

یکی از دلایلی که افراد شغلی را ترک می‌کنند، این است که امکان پیشرفت برای آنها وجود ندارد. در واقع کارمندانی که احساس می‌کنند به پیشرفت متداومی که نیاز دارند، نمی‌رسند، 12 برابر بیشتر احتمال دارد شرکت را ترک کنند، در مقایسه با کسانی که می‌گویند آموزش کافی را دریافت کرده‌اند.

وقتی محتوای آموزشی هر زمان و در هر جا قابل دسترسی باشد، در واقع به کارمندان کمک می‌کنید چیز جدیدی را هر زمان که به آن نیاز دارند یا درمورد آن کنجکاو هستند، یاد بگیرند. مسلما همه کارمندان استعداد یادگیری نحوه ایجاد نمودار گانت یا نوشتن کد CSS را ندارند. اما برخی از آنها این استعداد را دارند و فراهم کردن چنین امکانی، مشارکت کارمندان را بیشتر می‌کند که سبب بهره‌وری و تعهد کاری بیشتر می‌شود.

شاید نتوانید به همه کارمندان قول رسیدن به بالاترین درجه را بدهید، اما با استفاده از امکان آموزش مبتنی بر تقاضا که در دسترس است، می‌توانید به همه کارمندان راه شکوفا کردن استعدادهایشان را نشان دهید. این استراتژی نه تنها به گردش مالی کمک می‌کند، بلکه استعدادهای برتر را نیز جذب می‌کند. امروزه آموزش و توسعه اولویت اولیه افراد جویای کار است.

استفاده از سامانه آموزش مجازی موبایل فرندلی

برخی دیگر از امکانات LMS موبایل که به آموزش کمک می‌کند، عبارتند از:

سهولت در فروش آنلاین دوره‌ها

نیازی نیست برای فروش دوره‌های آموزشی خود به زحمت بیفتید، به راحتی و با اندک زحمتی می‌توانید دوره‌های خود را به صورت آنلاین بفروشید.

ابتدا مدیر آموزشی می‌تواند مستقیم به وبسایت شما دسترسی داشته باشد، یعنی همه اطلاعاتی که در پلتفرم مدیریت آموزشی مدیر (ادمین) وارد می‌کنید، به طور اتوماتیک در وبسایت قرار می‌گیرد و به مشتریان نمایش داده می‌شود. به جای آنکه اطلاعات واحدی را در مکان‌های مختلف قرار دهید، به طور خودکار در وبسایت نمایش داده می‌شود و هر گونه تغییری در آن، بلافاصله منعکس می‌شود.

همچنین این یعنی وقتی مشتری خریدی از شما می‌کند، همه جزئیات به مدیر (ادمین) ارسال می‌شود بدون آنکه لازم باشد کار اضافی به طور دستی انجام شود.

در نهایت مدیر به شما اجازه می‌دهد همه دوره‌ها را از یک مکان مدیریت کنید، چه آموزش مجازی باشد، چه آموزش ترکیبی یا جلسات کلاس محور، درنتیجه نباید از جهت مدیریت آموزش از مکان‌ها و سیستم‌های چندگانه نگرانی داشته باشید، همه اینها توسط مدیریت انجام می‌شود.

ارائه چیزی بیش از آموزش مجازی

LMS موبایلی مدیر به شما این امکان را می‌دهد تا به دانش‌آموزان خود چیزی بیش از آموزش مجازی ارائه دهید، چرا که انواع مختلف آموزش ترکیبی را پشتیبانی می‌کند که می‌تواند بخشی از دوره آموزش مجازی شما باشد.

 • آموزش ترکیبی: آموزش ترکیبی بهترین‌های هر دو نوع آموزش یعنی آموزش مجازی و آموزش مبتنی بر کلاس درس را ارائه می‌دهد. مدیر به شما اجازه می‌دهد که دوره آموزشی را به صورت آموزش ترکیبی ارائه دهید، این یعنی می‌توانید جلسات کلاس درس و آموزش مجازی هر دو را تحت دوره‌های مشترک برنامه‌ریزی کنید و همه را از یک مکان مدیریت کنید.
 • آموزش مدرس محور مجازی (VILT): این به دانش‌آموزان شما اجازه می‌دهد به کلاس‌های مجازی بپیوندند اما تجربه یک کلاس درس واقعی را نیز داشته باشند، چرا که توسط یک مدرس واقعی میزبانی می‌شود.

زبان LMS شما را بومی‌سازی می‌کند

اگر آموزش مجازی خود را به دانش‌آموزانی در سراسر دنیا ارائه می‌دهید، بنابراین باید بتوانید محتوای آموزشی خود را به زبان‌های مختلف درآورید. سامانه آموزش مجازی موبایلی، گزینه‌هایی برای زبان‌های مختلف دارد که LMS شما را بومی‌سازی می‌کند و نیاز دانش‌آموزان مختلف را برطرف می‌کند.

قابل ادغام با پلتفرم مدیریت آموزشی

با توجه به اینکه LMS موبایل ادمین بخشی از پلتفرم مدیریت آموزشی بزرگتر است، سامانه آموزش مجازی شما قابلیت‌های فراوانی در اختیارتان می‌گذارد که بهترین تجربه یادگیری ممکن را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد.

برخی قابلیت‌هایی که ارائه می‌شوند، عبارتند از:

 • CRM
 • سیستم گزارش‌دهی
 • SMS و ایمیل‌های اتوماتیک
 • مدرک و گواهی اتوماتیک
 • تحقیقات بازخورد اشخاص
 • سیستم فروش
 • سیستم بازاریابی
 • ابزار مدیریت گروهی

استفاده از ارتباطات خودکار

ارتباطات خودکار به میزان زیادی زمان را ذخیره می‌کند و مدیریت این قابلیت را با LMS موبایل ارائه می‌دهد. این یعنی به جای آنکه ایمیل‌ها را به صورت دستی برای دانش‌آموزان ارسال کنید، می‌توانید همه را به صورت اتوماتیک تنظیم کنید بدون آنکه هزینه‌ای از سمت تیم شما داشته باشد.

ابتدا برای همه ایمیل‌هایی که می‌خواهید برای دانش‌آموزان ارسال کنید، قالب بسازید. این می‌تواند شامل تایید ثبت‌نام یا درخواست بازخورد در پایان دوره آموزشی‌شان باشد. سپس مشخص کنید چه رویدادی در ارسال این ایمیل‌ها مدنظر شماست، یا ارسال ایمیل بعد از چه فعالیتی صورت می‌گیرد. مثلا پس از آنکه دانش‌آموز دوره‌ای را خریداری کرد، یا پس از مدت زمانی مشخص پس از اتمام دوره آموزشی.

این یعنی هر گاه چنین موقعیت‌هایی پیش آمد، ایمیل‌ها به طور اتوماتیک ارسال می‌شوند و تیم شما نباید نگران ایجاد حجم زیاد ایمیل یا اطمینان از اینکه ایمیل‌ها بدست افراد رسیده است یا خیر، باشد.

همانطور که گفته شد، سامانه آموزش مجازی موبایلی مزایای بسیاری دارد، اما باید در انتخاب LMS mobile دقت کنید تا بتوانید حداکثر استفاده از مزایای آن را ببرید. چند باید و نباید در انتخاب LMS موبایل باید رعایت شود که در ادامه به آن می پردازیم:

آنالیز در ال ام اس موبایل فرندلی

بایدها و نبایدهای انتخاب یک LMS موبایل (Mobile LMS) مناسب

کارآیی و راحتی استفاده

اولین و مهمترین چیزی که باید لحاظ شود این است که LMS شما باید کاملاً کاربردی باشد و به راحتی قابل استفاده.

سیستم LMS نباید به گونه‌ای باشد که قبل از شروع دوره آموزشی، ابتدا مجبور باشید نحوه کار با آن را به کارمندان‌تان آموزش دهید!

خودتان قدری با برنامه کلنجار بروید و گزینه‌های مختلف آن را بررسی کنید. حتی آن را به دوستان و نزدیکان‌تان بدهید و نظرشان را در این باب جویا شوید.

سازگاری

دومین مولفه مهم Compatibility یا همان سازگاری میان دستگاه‌های مختلف است.

آیا شرکتی که در آن کار می‌کنید، به شما اجازه می‌دهد از وسایل الکترونیکی شخصی‌تان در سازمان استفاده کنید؟

اصولاً سازگاری باید در تمام دیوایس‌ها و سیستم‌های عامل برقرار باشد. یعنی LMS نامزد، باید بدون نقص و اختلال بتواند با سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مختلف به خوبی کار کند.

رصد عملکرد

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم mobile LMS رصد عملکرد است یعنی توانایی آن در ردگیری و رصد نحوه فعالیت یادگیرنده‌ها به صورت بلادرنگ.

شما با استفاده از این قابلیت ارزشمند می‌توانید در طول دوره، از ضعف و قوت افراد مطلع شوید و بر همان اساس دوره را ادامه دهید.

همگامی با شبکه‌های اجتماعی

امروزه سهولت برقراری ارتباطات، به یک رکن اساسی در تعاملات سازمان‌ها با مشتریان تبدیل شده است. در خصوص موضوع مورد بحث ما نیز این قضیه به عنوان یکی از کلیدی‌ترین قابلیت‌ها در نظر گرفته می‌شود.

اگر LMS شما رابطه خوبی با شبکه‌های اجتماعی داشته باشد، یادگیرنده‌ها می‌توانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند و بر عکس.

قابلیت‌های گیمیفیکیشن

از قابلیت‌های پنهان و پیدای گیمیفیکیشن غافل نشوید!

رقابت‌های دوستانه می‌تواند به بهبود فرایند آموزش کمک کند، و گیمیفیکیشن راهکاری عالی برای نیل به این هدف است.

ضمناً این شیوه باعث می‌شود دوره‌های آموزشی با لذت همراه شده و حتی کارمندان با طرح رفاقت ریختن با یکدیگر، بیش از پیش در تکمیل تکالیف اشتیاق نشان دهند! حتی چیزهای ساده‌ای مثل آزمون‌های پیش پا افتاده یا بازی‌های سریع نیز می‌تواند در این خصوص کمک کار خوبی باشد.

ببینید آیا در سیستم LMS شما از این قابلیت‌ها خبری هست یا خیر.

اشکال‌زدایی عالی

حتی بهترین برنامه‌ها نیز ممکن است روزی روزگاری به مشکل بربخورند و به اصطلاح کرش کنند.

نکته مهم این است که شما LMS مناسبی انتخاب کنید که در وقت نیاز بتوانید به راحتی از شرکت سازنده‌اش کمک بگیرید.

در اینجا ضرورت یک مرکز پشتیبانی که شما بتوانید به آسانی و در هر زمان سوالات و مشکلات خود را با آنها در میان بگذارید و پاسخ دریافت کنید، احساس می‌شود. حتی گاهی اوقات چیزهای کوچکی همچون بازیابی سریع کلمه عبور می‌تواند به یک چالش بزرگ تبدیل شود.

جمع‌بندی:

از آنجا که امروزه استفاده از موبایل بین افراد بسیار رواج پیدا کرده است و بسیاری از سامانه‌ها و نرم‌افزارها طوری تهیه می‌شوند که متناسب با استفاده با موبایل باشند، لازم است سامانه آموزش مجازی نیز موبایل فرندلی باشد تا تجربه آموزشی بهتری برای فراگیرانی بسازد که بیشتر از موبایل استفاده می‌کنند.

به طور کلی مجموعه مزایایی که برای LMS mobile در این مطلب نام برده شد، عبارتند از:

 • سهولت استفاده
 • سرعت مناسب در آموزش
 • ارائه روش‌های مختلف آموزش از قبیل صوتی، تصویری و متن
 • امکان استفاده همگان و شکوفائی استعدادها
 • سهولت در فروش آنلاین دوره‌ها
 • امکان آموزش ترکیبی (واقعی و مجازی)
 • بومی‌سازی زبان
 • ارائه همه قابلیت‌های LMS از جمله گزارش‌دهی، بازخورد، فروش و …
 • امکان ارتباطات خودکار (ایمیل خودکار و …)

موارد مختلفی را باید هنگام خرید ال‌ ام اس موبایل مدنظر قرار دهید. از جمله کارایی راحت و یوزر فرندلی بودن آن، سازگاری با دیوایس‌های مختلف، امکان رصد و پیگیری فراگیران، امکان استفاده از آن در شبکه‌های اجتماعی، قابلیت گیمیفیکیشن و پشتیبانی و رفع اشکال.

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.