مجله اینترنتی تخصصی نرم افزار

سامانه اطلاعات مدیریت آموزشی EMIS شهرداری تهران

زمان مطالعه: 2 دقیقه
  • تاریخ اجرا: 1395 و 1396
  • سازمان/شرکت: شهرداری تهران
  • صنعت: سازمان دولتی

خلاصه داستان موفقیت

برای اتخاذ تصمیمات مدیریتی و راهبردی در حوزه آموزش در شهرداری تهران و ارتقای سطح اثربخشی آموزش، این سامانه در اداره کل آموزش معاونت منابع انسانی شهرداری تهران پیاده‌سازی شد و هم اکنون کلیه مراحل نیازسنجی، برنامه‌ریزی و ارزیابی اثربخشی آموزشی در این سامانه اجرا می‌شود.

مسئله اصلی

ایجاد یک سیستم مکانیزه یکپارچه در کل شهرداری تهران که بتواند بر اساس استاندارد ISO 10015 مراحل چهارگانه فرآیند آموزش را به صورت متمرکز مدیریت کند و امکان تصمیم‌سازی‌های کلان را در جهت بهبود اثربخشی آموزش برای شهرداری تهران میسر نماید.

راه‌حل راهبران

شناخت ساختار استاندارد ISO 10015 و همینطور قوانین بالادستی اداره کل آموزش از یک طرف، و تعدد مجموعه‌های تابعه ایجاب می‌کرد، در چرخه آموزش هر مرحله به صورت پروژه‌ای که پیش‌نیاز مرحله بعد بود، پیاده‌سازی شود. توجه به سرانه آموزشی پرسنل، انعکاس آموزش‌ها در وضعیت پرسنلی کارکنان، انطباق آموزش‌ها با موقعیت شغلی کارکنان و همینطور سیاست‌های کلان شهرداری در حوزه آموزش کارکنان، همه و همه مواردی بود که باید در سامانه پیش‌بینی می‌شد. از آنجا که زیرساخت نرم‌افزاری حاکم در شهرداری تهران بر پایه تکنولوژی .NET و اغلب بر بستر نرم‌افزار DNN است، ساختار سامانه EMIS در قالب ماژول طراحی و پیاده‌سازی شد.

در سامانه برای کلیه واحدهای تابعه شهرداری تهران، کارتابل مدیر آموزش واحد پیش‌بینی شد تا امکان ثبت نیازهای آموزشی و تعیین کارکنان مرتبط با هر نیاز آموزشی قابل تعریف باشد. ثبت نیاز آموزشی منوط به رعایت کلیه مقررات مصوب بوده، لذا امکان ثبت نیازهایی که در چارچوب قوانین نیستند، وجود ندارد.

در مرحله برنامه‌ریزی اداره کل آموزش با پردازش نیازهای ثبت شده و اعمال سیاست‌های بالادستی، برنامه آموزشی هر سال را تنظیم و تصویب می‌نماید.

برنامه‌های مصوب آموزشی در فاز اجرا به سامانه آموزش مجازی (LMS) یا مجریان آموزش‌های حضوری ارجاع شده و در نهایت خروجی اجرا، برای ارزیابی اثربخشی به سامانه EMIS برمی‌گردد.

تأثیرات اجرای راه‌حل

اولاً طراحی و تولید سامانه امکان استقرار استاندارد ISO 10015 در بخش آموزش کارکنان میسر ساخت. به علاوه امکان اعمال چارچوب‌های مصوب به صورت یکپارچه در فرآیند آموزشی کل بدنه شهرداری تهران با استفاده از این ابزار میسر شد. از مهمترین آثار اجرای سامانه، امکان تحلیل داده‌ها، بررسی روندها، ارزیابی دقیق‌تر اثربخشی و ایجاد یک ساختار حمایت از تصمیم‌گیری در حوزه آموزش شهرداری تهران بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.