Let’s travel together.

معرفی 11 نرم افزار آموزش مجازی

زمان مطالعه: 10 دقیقه

به عنوان برگزارکننده آموزش مجازی حتما به دنبال ابزاری هستید تا بتوانید کلاس مجازی جذاب بسازید، فراگیران را به خود جذب کنید و آنها را به خوبی درگیر آموزش کنید. نرم افزار آموزش مجازی همان چیزی هستند که به شما در این راه کمک می‌کنند.

نرم افزار ساخت آموزش مجازی، ابزاری است که به شما در تشکیل کلاس آنلاین با کمترین هزینه کمک می‌کند. در این مطلب قصد داریم 11 نرم افزار آموزش مجازی را معرفی کنیم.

در لیست زیر 11 تا از بهترین نرم افزارهای آموزش مجازی در سال 2020 را معرفی می‌کنیم. اینها از قدرتمندترین نرم افزارهای برگزاری کلاس مجازی در دنیا هستند.

ابزار تالیف دوره چیست؟

اگر تازه وارد دنیای آموزش مجازی شده‌اید، شاید مفهوم “ابزار تالیف دوره” برایتان نامانوس باشد، اما مفهومی بسیار ساده است.

ابزارهای تالیف دوره به کاربران کمک می‌کنند محتوای دیجیتال آنلاین که شامل محتوای متنی می‌شود را تولید کنند. اما در دنیای آموزش مجازی این ابزارها چیزی بیش از یک ابزار ساده هستند که با آن بتوانید تنها یک پیش‌نویس ساده تولید کنید.

وقتی می‌پرسید ابزار تالیف دوره آموزش مجازی چیست، در واقع درباره نحوه ساخت کلاس مجازی یا محتوای آموزش مجازی در کل سوال می‌کنید. چرا که ابزار تالیف دوره همین است: تنها مدیومی برای ساخت کلاس‌های آنلاین با افزودن انواع مختلف محتوا و داده. درادامه لیستی از بهترین این ابزارها را ارائه می‌دهیم:

ابزارهای تالیف دوره برای تازه کارها

اگر خیلی تازه کار هستید و نمی‌دانید طراحان دوره‌های آموزش مجازی از چه نرم‌افزارهایی استفاده می کنند، بهتر است در شروع کار از نرم‌افزارهای پایه و ساده استفاده کنید. به همین خاطر این لیست ابتدا با چهار نرم‌افزار مبتدی شروع می‌شود تا بتوانید بدون سردرگمی در انواع محصولات و راهنمای استفاده، کار خود را شروع کنید.

Elucidat

نرم افزار آموزش مجازی Elucidat

Elucidat مبتنی بر اَبر است. بنابراین امنیت مضاعف دارد چرا که به طور خودکار ذخیره و بکاپ گرفته می‌شود. بنابراین تازه کارها حین کار با این ابزار جدید و کشف آن دیگر لازم نیست نگران بکاپ باشند.

Elucidat با داشتن کتابخانه بزرگی از قالب‌های از پیش ساخته شده (و مسلما توانایی ساخت دوره از صفر تا صد)، به شما اجازه می‌دهد قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن را از همان لحظه ورود پیدا کرده و بشناسید.

ویژگی دیگر این ابزار این است که با پیشرفت شما، این ابزار هم پیشرفته‌تر می‌شود. هر چقدر در کارتان پیشرفت کنید و پیش بروید، باز Elucidat پاسخگو است. ایجاد محتوای آموزش مجازی تعاملی به وسیله گیمیفیکیشن، نظرسنجی اجتماعی و عناصر تعاملی که از همان ابتدا فراگیران را جذب می‌کند و نگه می‌دارد، از ویژگی‌های این ابزار است.

از Elucidat استفاده کنید اگر:

 • می‌خواهید کلاس‌های آموزشی تعاملی داشته باشید
 • به رابط کاربری بصری و ساده حین ساخت کلاس های مجازی نیاز دارید
 • نویسندگان همکار دارید. چند نویسنده می‌توانند روی یک دوره کار کنند

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • زمان لازم برای شناخت کامل ابزارهای متنوعی که همراه دارد، ندارید
 • می‌خواهید طراحی مخصوص شما داشته باشد و نمی‌خواهید زمان زیاد برای آن صرف کنید

Camtasia

نرم افزار آموزش مجازی Camtasia

اگر دوره های آموزش مجازی را دنبال کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که حداقل 90 درصد دوره های آنلاین مبتنی بر محتوای ویدئویی هستند. بنابراین شما نیاز به ابزار تالیف دوره هستید که پلتفرم ویدئویی داشته باشد.

نرم افزار آموزش آنلاین Camtasia  گزینه بسیار مناسبی است. با استفاده از امکانات پیشرفته‌ای چون ضبط فیلم و صفحه نمایش که در این ابزار وجود دارد، سازنده دوره با ارائه محتوای ویدئویی تعاملی، می‌تواند فراگیران را درگیر درس کند. علاوه بر این، کمتازیا گزارش‌هایی درباره نمرات آزمون‌ها فراهم می‌کند که برای شما روزانه ارسال می‌شود تا عملکرد فراگیران خود را بررسی کنید.

از Camtasia استفاده کنید اگر:

 • نه تنها به دنبال ابزاری برای ضبط صفحه نمایش هستید، بلکه یک ادیتور فیلم قدرتمند هم می‌خواهید
 • نمی‌خواهید در فیلم نهایی محدودیتی از نظر اندازه و مدت فیلم وجود داشته باشد
 • ابزاری می‌خواهید که قابل ادغام با برنامه‌های پرزنتیشن یا ارائه باشد

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • یک اپلیکیشن وب نیاز دارید نه یک برنامه قابل دانلود
 • نخواهید هر بار برای آپریت آخرین ورژن آن، پول پرداخت کنید

Gomo

نر مافزار آموزش مجازی Gomo

Gomo یک نرم افزار آموزش مجازی مبتنی بر اَبر است. از این رو می‌توانید دوره‌های آموزش مجازی خود را روی وب یا به طور آفلاین روی اپلیکیشن گومو میزبانی کنید.

گرچه Gomo طراحی جذابی دارد اما برای سفارشی‌سازی همه قالب‌هایی که دارد، باید در زمینه دولوپمنت (development) دانشی داشته باشید. اما در شروع برای اولین دوره آموزشی، باید به یک ویزارد سریع دسترسی داشته باشید و تنها با چند کلیک دوره آموزشی خود را بسازید.

Gomo نیز مانند Elucidat یک ابزار مشارکتی است. این یعنی چند مولف دوره می‌توانند همزمان روی یک دوره آموزشی کار کنند و فرقی ندارد هر کدام در کدام نقطه از جهان هستند. گومو یکی از معدود ابزارهای تالیف دوره آموزش مجازی است که دارای موقعیت جغرافیایی با ابزارهای ترجمه مختلف و آپشن‌های هدفگذاری جغرافیایی است.

از Gomo استفاده کنید اگر:

 • مبتدی هستید و می‌خواهید یک ابزار تالیف دوره را امتحان کنید
 • می‌خواهید پروژه‌هایتان در فضای اَبری قابل دسترسی باشد
 • می‌خواهید کلاس‌های مجازی شما به چندین زبان در دنیا ارائه شود

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • انتظار رابط کاربری مدرن‌تر و بصری‌تری از ابزار دارید
 • می‌خواهید آزادی داشته باشید و دنبال قالب‌های از پیش طراحی شده در روند طراحی دوره خود نیستید

Easygenerator

نرم افزار آموزش مجازی Easygenerator

همانطور که از نام این ابزار مشخص است، استفاده از آن برای مولف دوره بسیار آسان است. اما قطعا محدودیت‌هایی نیز دارد. Easygenerator مانند دیگر ابزارهای تالیف دوره، تنوعی از عناصر تعاملی ارائه نمی‌دهد. پس اگر دنبال محتوای آموزش مجازی خاص و مختص برند خودتان هستید، بهتر است به سراغ ابزارهای دیگر بروید.

اما اگر به دنبال ابزاری هستید که خیلی ساده و سریع در بازار پیدا کنید و وارد آن شوید و بلافاصله از آن استفاده کنید، این ابزار گرینه خوبی است.

از Easygenerator استفاده کنید اگر:

 • طراحی ریسپانسیو و موبایل فرندلی می‌خواهید
 • برای ایجاد محیط آموزشی وابسته به قالب هستید

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • می‌خواهید دوره را 100 درصد با موبایل ارائه دهید (همه بخش‌های این ابزار قابل ارائه در موبایل نیستند)
 • می‌خواهید قالب دوره از اول ساخته شود

ابزارهای تالیف دوره برای طراحان آموزشی

آیا شما طراح آموزشی هستید که می‌خواهید کارتان را با ابزارهای پیشرفته‌تر ارتقا دهید؟ یا تازه واردی هستید که می‌خواهید مستقیما سراغ نرم افزار آموزش مجازی خوب و پیشرفته بروید؟

به هر صورت اگر می‌خواهید با نرم افزارهای تالیف دوره پیشرفته آشنا شوید که به ارائه کلاس‌های آنلاین باکیفیت کمک کند، ادامه لیست را ببینید.

Articulate Storyline 360

نرم افزار آموزش مجازی Articulate Storyline 360

اگر کاربر ویندوز هستید، Articulate Storyline یکی از بهترین ابزارهایی است که می‌توانید استفاده کنید.

بسیار ساده است: اگر می‌دانید چگونه پاورپوینت درست کنید، احتمالا می‌دانید چگونه با Articulate Storyline کلاس مجازی جذاب بسازید. زیرا به طراحان این امکان را می‌دهد تا اسلایدهای پرزنتیشن بسیار جذابی بسازند.

شاید ساده به نظر برسد اما این ابزار اندکی پیچیده است و نیاز به اندکی تجربه در تالیف دوره آموزش مجازی دارد. شاید به این خاطر است که یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در آموزش آنلاین است.

از Articulate Storyline 360 استفاده کنید اگر:

 • می‌خواهید بر ظاهر و عملکرد دوره کنترل کامل داشته باشید
 • دنبال یکی از خوش ساخت‌ترین ابزارها در بازار هستید
 • می‌خواهید دوره های آموزشی شما جذابیت ظاهری داشته باشند

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • علاقه‌ای به نرم‌افزاری با نصب محلی (local) ندارید

Articulate Rise 360

نرم افزار آموزش مجازی Articulate Rise 360

برخلاف Articulate Storyline، Articulate Rise یک نرم افزار کلاس مجازی مبتنی بر وب است که طراحان آموزشی می‌توانند برای ایجاد دوره های آموزش مجازی فوق‌العاده خود از آن استفاده کنند. یک رابط کاربری بصری و ساده.

طراحان آموزشی که تجربه زیادی هم ندارند با وجود بخش‌ها و امکانات مختلفی که این ابزار دارد، می‌توانند دوره‌های آموزشی شامل عناصر تعاملی زیاد ایجاد کنند که در عین حال جذاب هم باشد.

این ابزار دارای قالب‌هایی است که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. این یعنی طرح‌ها منحصر به فرد نیستند و دوره‌ها ممکن است یکسان به نظر برسند. با این حال پس از صرف زمان و یاد گرفتن نحوه استفاده مناسب از این ابزار، قادر خواهید شد محتوای آموزش مجازی خود را تولید کنید.

از Articulate Rise 360 استفاده کنید اگر:

 • به یک سولوشن ابری نیاز دارید
 • دنبال رابط کاربری مدرن هستید
 • یک سولوشن ساده و آسان می‌خواهید

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • هیچ محدودیت ذخیره‌سازی یا سفارشی‌سازی نمی‌خواهید

Lectora Online

نرم افزار آموزش مجازی Lectora Online

Lectora یکی از اولین ابزارهای تالیفی است که بیرون آمده و امکانات مختلفی برای ایجاد دوره آموزش مجازی حرفه‌ای، کامل و جذاب ارائه می‌دهد. چندین سال Lectora تنها یک اپلیکیشن ویندوز بود. اما در سال 2016 این شرکت یک نسخه وب منتشر کرد که به همه افراد با هر سیستم عاملی اجازه می‌دهد از این پلتفرم استفاده کنند.

اگر می‌خواهید طراحی آموزشی فوق‌العاده‌ای داشته باشید، به Lectora. نیاز دارید.

به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای آموزش مجازی، با ارائه طیف وسیعی از قالب‌ها و امکان ویرایش مطابق با نیازهایتان، کار شما را آسان‌تر کرده است. اما این ابزار به طور پیش‌فرض برای طراحان آموزشی حرفه‌ای و باتجربه که با ابزارهای تالیف محتوای پیشرفته کار می‌کنند، ساخته شده است.

پس بهتر است قبل از خرید این ابزار، تجربه کافی اندوخته باشید.

از Lectora استفاده کنید اگر:

 • به یک سولوشن ابری نیاز دارید
 • رابط کاربری مدرن می‌خواهید
 • یک سولوشن ساده و آسان می‌خواهید

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • نمی‌خواهید محدودیت سفارشی‌سازی یا ذخیره‌سازی داشته باشد

Adobe Captivate

نرم افزار آموزش مجازی Adobe Captivate

این یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارهای تالیف دوره در سال 2019، 2020 و حتی تا همیشه است. گرچه این ابزار به طراحان آموزشی در ساخت دوره‌های آموزشی کمک می‌کند، اما باید همه چیز را از ابتدا بسازید، زیرا قالب‌هایی که Adobe Captivate ارائه می‌دهد، خیلی متنوع نیست.

سازندگان دوره آموزشی می‌توانند صفحه نمایش را با کیفیت بالا ضبط کنند، از قابلیت گیمیفیکیشن و امکانات تعاملی برای فراگیران استفاده کنند و تجربه یادگیری فوق‌العاده‌ای بر روی انواع دستگاه‌ها ایجاد کنند. به عنوان یک اپلیکیشن مبتنی بر دسکتاپ ایجاد تیم و همکاری می‌تواند کمی سخت باشد، اما در کل این یک ابزار کامل و حرفه‌ای است که همه طراحان حرفه‌ای باید کار با آن را بیاموزند.

از Adobe Captivate استفاده کنید اگر:

 • برای جذب فراگیران دوست دارید با ابزارهای پیشرفته کار کنید
 • برای ایجاد محتوای تعاملی دنبال یک ابزار می‌گردید
 • می‌خواهید صفحه نمایش را با کیفیت بالا ضبط کنید

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • نمی‌خواهید وقت خود را صرف یاد گرفتن آن کنید
 • ابزاری می‌خواهید که چند نویسنده بتوانند همزمان محتوا را ویرایش کنند

Active Presenter

نرم افزار آموزش مجازی Active Presenter

سازندگان Active Presenter با اهمیت ویدئو در آموزش مجازی آشنایی دارند. به همین خاطر ابزاری طراحی کرده‌اند که به طراحان آموزشی کمک می‌کند محتوای ویدئویی باکیفیتی برای دوره‌هایشان ایجاد کنند.

Active Presenter یک ابزار آنلاین و یک ویرایشگر ویدئو کاربرپسند است که اجازه می‌دهد صفحه نمایش را ضبط کنید، فیلم یا صدای خود را ضبط کنید. پس از آنکه تولید محتوای سمعی و بصری خود را به پایان رساندید، می‌توانید مثل یک حرفه‌ای آن را ویرایش کنید.

اگر کارتان را درست انجام دهید و انواع مناسب محتوا را کنار هم قرار دهید، یک محتوای تعاملی با انواع مختلف تست و آزمون خواهید داشت. گول نخورید. ممکن است استفاده از آن آسان باشد، اما برای بهره بردن تمام و کمال از آن، تجربه طراحی دوره زیاد می‌خواهد.

از Active Presenter استفاده کنید اگر:

 • با قالب‌های موجود کار می‌کنید یا می‌خواهید قالب خودتان را بسازید
 • دنبال سولوشنی برای ساخت ویدئو برای همه پلتفرم‌ها هستید
 • یک ابزار ویرایش ویدئوی پیشرفته نیاز دارید

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • از ابزار خود انتظار طراحی کاربری مدرن‌تری دارید
 • می‌خواهید فایل‌های ویدئویی که در نرم‌افزارهای مختلف ساخته شده است را وارد آن کنید.

ابزارهای تالیف دوره منبع باز یا رایگان

اگر بودجه کمی دارید یا می‌خواهید فقط این ابزارها را تست کنید، این گزینه‌ها برای شما مناسب هستند.

لیست زیر شامل ابزارهای تالیف دوره رایگان و منبع باز هستند که می‌توانید امتحان کنید.

Adapt

نرم افزار آموزش مجازی Adapt Builder

Adapt Builder یکی از مشهورترین ابزارهای تالیف دوره منبع باز است. علت آن است که تولیدکننده آن از برندهای معروف است اما مهمتر آنکه ابزارهای متنوعی ارائه می‌دهد که تنها با چند کلیک، دوره‌های آموزشی ایجاد می‌کند.

Adapt بسیار کاربرپسند است. بلافاصله پس از ثبت نام در آن، به یک رابط کاربری تمیزی وارد می‌شوید که به شما اجازه می‌دهد تنها با اضافه کردن عناصر محتوایی مختلف دقیقا همان جایی که می‌خواهید نمایش داده شوند، دوره آموزشی خود را بسازید.

اما اگر بخواهیم یک نقطه ضعف آن را برشماریم، از آنجا که این محصول از عکس زیاد استفاده می‌کند، احتمالا به یک طراح گرافیک نیاز خواهید داشت.

از Adapt استفاده کنید اگر:

 • برای رابط کاربری خوب ارزش قائل هستید
 • می‌خواهید انواع مختلف ارزیابی را به آن اضافه کنید
 • دنبال ابزار تالیف دوره SCORM هستید

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • نمی‌خواهید فراگیران حین استفاده از دوره، اسکرول کنند.

H5P

نرم افزار آموزش مجازی H5P

H5P یک نرم افزار تشکیل کلاس آنلاین ساده، آسان و رایگان برای تازه کارهاست که می‌خواهند بدانند ساخت کلاس های آنلاین چگونه است.

ثبت نام در آن کمتر از 5 دقیقه طول می‌کشد، بلافاصله شما وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌توانید از میان 20 قالب مختلف دوره آموزشی دست به انتخاب بزنید.

متاسفانه مولفه‌های بصری که می‌توانید با آنها کار کنید، محدودند. برای مثال، برای انتشار به SCORM پشتیبانی می‌کند اما تنها با استفاده از Tin Can API .

این ابزار در محتوای ویدئویی فوق‌العاده است. اگر می‌خواهید ویدئو استفاده کنید، H5P از بهترین ابزارهای تالیفی است (متاسفانه نمی‌توانید مستقیما از پلتفرم، ویدئو ضبط کنید) و می‌توانید عناصر تعاملی مانند pop-up، سوالات بر روی ویدئو و … اضافه کنید.

از H5P استفاده کنید اگر:

 • دنبال طراحی بصری هستید
 • می‌خواهید فراگیرانتان با عناصر تعاملی آموزش ببینند

دنبال نرم‌افزارهای دیگر باشید اگر:

 • ابزار ویدئویی با امکان ضبط ویدئو می‌خواهید

سخن آخر

حال شما می‌دانید طراحان دوره‌های آموزشی برای ساخت دوره‌های حرفه‌ای، از چه نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنند. ابزارهای تالیف دوره به شما کمک می‌کنند محتوای آموزشی تولید کنید که علاوه بر آموزش آنلاین فراگیران، برایشان جذاب باشد. اما آیا این همه آن چیزی است که نیاز دارید؟ نه.

پس از آنکه دوره آموزشی خود را ساختید، باید همه محتوایی که در نرم افزار ساخت آموزش های مجازی ساختید را در سامانه آموزش مجازی LMS قرار دهید. زیرا در نهایت این ابزار به شما کمک می‌کند تا دوره آموزشی را به فراگیران ارائه دهید.

یک سامانه lms با امکانات خوب، کمک می‌کند محتوای جذابی تولید کنید که فراگیران از استفاده از آن لذت ببرند. هنگام تحقیق درباره ال ام اس خوب، مطمئن شوید که ویژگی گیمیفیکیشن داشته باشد. و قطعا یک ال ام اس خوب باید امکان گزارش داشته باشد تا دیدگاه خوبی در آموزش به شما بدهد.

مطالب مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.